"V těchto dnech teprve očekáváme návrh licenční smlouvy na novou hru Václava Havla," odráží nápor novinářských otázek ředitel Národního divadla Ondřej Černý. Zvědavost vzbudil včerejší rozhovor Dagmar Havlové, která v deníku Právo uvedla, že byla vedením činohry odmítnuta jako představitelka jedné z rolí, ačkoli ji její muž prý pro ni napsal.

Ondřej Černý toto odmítl komentovat, jen doplnil, že inscenaci Odcházení (první Havlův text po dvaceti letech) by měl režírovat česko-švédský režisér David Radok a hlavní roli by měl hrát Jan Tříska. Ten bude zřejmě skutečně jediným hostujícím hercem inscenace. "Hra byla nabídnuta Národnímu divadlu, což znamená nejen budově, ale i souboru. Počítá se proto s tím, že by v inscenaci měli hrát především členové souboru Národního divadla, nikoli hosté," doplňuje mluvčí divadla Tomáš Staněk.

Inscenace, která je napsána na motivy Krále Leara a Višňového sadu a pojednává o opouštění místa a moci, by měla mít premiéru na konci nadcházející sezony, tedy přibližně v květnu příštího roku, případně na začátku sezony příští.

Dramatik a bývalý prezident se svou novinkou nejprve oslovil pražské Divadlo Na zábradlí, které v šedesátých letech jeho hry uvádělo a kde také pracoval jako kulisák. "Obě strany nakonec usoudily, že Divadlo Na zábradlí je pro tuto hru malé, vystupuje tam asi jedenáct postav, je psána pro větší hlediště," řekla pro MF Dnes Jitka Sloupová, Havlova literární agentka.