Ceny ropy stoupají prudce vzhůru a svět se začíná bát, že by to zotavující se ekonomika nemusela ustát. Všichni mají ještě v čerstvé paměti, jak příliš drahá ropa přifoukla loni kolaps světové ekonomiky.

Cena americké lehké ropy už od ledna přidala zhruba 60 procent a tento týden se přehoupla přes 74 dolarů. V pátek se díky překvapivě příznivým údajům o trhu práce ve Spojených státech vyšplhala až na šestitýdenní maximum. 

Během pátku se cena americké lehké ropy dostala až na 72,84 dolaru, aby zakončila kolem 72,45 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent v pátek zakončila na úrovni 74,83 dolaru.

Hrozba inflace

 

ROPA BRENT

74,8 USD/barel
nárůst ceny od začátku roku 64%

ROPA WTI

72,8 USD/ barel
nárůst ceny od začátku roku 61,4%

MSCI ENERGY
(světový index akcií energetických firem)

201 bodů
růst indexu od začátku roku 10,7%

Další růst by podle některých odborníků mohl poškodit ekonomiku. "Pokud udělají ceny ropy ještě jeden krok vzhůru, mohlo by to uškrtit ekonomické oživení," říká hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol.

Největší obavy přitom panují z vysoké inflace, kterou by mohly vyšší ceny ropy vyvolat.

Analytici přitom další zdražení ropy nevylučují. Ve svých předpovědích ale nejsou jednotní. Například podle technické analýzy Barclays Capital by ropa měla brzy překročit cenu 74 dolarů za barel.

"Existuje spousta důvodů, proč počítat s poklesem ceny ropy," říká naopak Peter Breutel, šéf poradenské firmy Cameron Hanover. Silnější dolar a pokles akciových indexů podle něj povedou k zlevnění ropy.

"Trh nyní nezajímají fundamenty," říká analytik Commerzbank Eugen Weinberg. "Ropa může vyšplhat až na 80 dolarů, ale poté může spadnout zpět na 50 dolarů."

Ceny ropy jsou přiměřené

Na trhu je v současnosti nadbytek ropy, který obvykle tlačí ceny dolů. Podle údajů agentury Bloomberg dosahovala denní světová těžba ropy 84,3 milionu barelů, zatímco poptávka byla jen 82,7 milionu.

 

 

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by na svém příštím zasedání, které proběhne 9. září ve Vídni, neměla hýbat s těžebními kvótami. Kuvajtský ministr ropného průmyslu šajch Ahmad Abdalláh Sabah v tomto týdnu vyloučil, že by OPEC, jehož členské země těží zhruba třetinu světové spotřeby černého zlata, dále snižoval produkci, aby napomohl zvýšení cen. "Současné ceny jsou pro Kuvajt přiměřené," řekl ministr kuvajtské agentuře KUNA.

OPEC během loňska snížil kvóty denní produkce celkem o 4,2 milionu barelů na současných zhruba 24,8 milionu. Ne všichni členové ropného kartelu však limity dodržují a někteří těžbu překračují.

Ceny ropy jsou tak nyní opět na houpačce, což se nelíbí světovým lídrům, kteří se minulý měsíc na schůzce G8 v Itálii shodli na větší regulaci trhů s energiemi. A omezit obchodování s termínovými kontrakty na ropu chce i americký regulátor.

Tyto kroky jsou podle Birola, kterého citoval list Financial Times, dobrým krokem. Zároveň je to však marná snaha - k výraznějšímu snížení ceny prý nepovedou.

Problém je podle něj třeba hledat jinde. "Pokud bude klesat objem investic do těžebních kapacit, jak se to dělo v posledních měsících, můžeme se za pár let dostat do velkých obtíží," řekl Birol.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist