Prázdniny skončily, slevy na nová auta nikoli. A pokud některé akce dojíždějí, vzápětí se objeví nové.

V polovině srpna tak Škoda Auto přišla v kampani Octavia Tour Trumf se statisícovými slevami vozů Octavia první generace. Slevy navazují na kampaň Octavia Tour Sun. Od roku 1996, kdy se tyto octavie objevily na trhu, jich Škodovka vyrobila a prodala 1,42 milionu.

"Do konce roku určitě nebudeme zdražovat dosavadní modely," ubezpečil Vítězslav Pelc z oddělení komunikace Škodovky.

Dnes končí slevy na některé modely značky Peugeot, ovšem od zítřka firma zavádí nové.

"Od září bude facelift vozu Peugeot 207 v prodeji za výhodné zaváděcí ceny. Skladové zásoby máme dostatečné," uvedla mluvčí firmy Radka Matthey s tím, že nové ceny bude mít i model Peugeot 308.

 GRAFIKA: Zvýhodněné ceny vozů nejprodávanějších vozů v Česku
(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Slevy nevyloučili ani představitelé dalších nejprodávanějších značek. Jejich vyjádření jsou ale opatrná.

"Pečlivě monitorujeme trh a reagujeme na aktuální vývoj," uvedl například Petr Táborský, šéf značky Seat v Česku.

Možné zdražení u některých modelů připustil jen Zdeněk Fořt, ředitel českého zastoupení značky Hyundai.

Zdražovat by ale chtěli všichni, vždycky se to na podzim dělalo. Letos je však zdražení riskantní. Kvůli krizi se trhy propadají, odbyt drží pouze šrotovné. A to na největších evropských trzích pomalu končí. Počítat se bude každé prodané auto. I na malém českém trhu.

Na podzim slev ubývalo

Každý podzim mají prodejci aut žně, stejně jako na jaře. Lidé se vrátili z dovolených a mají čas rozhlížet se v autosalonech. Zájem roste, není nutno lákat slevami, stačí nablýskané blatníky.

ANKETA: Má podle vašeho názoru smysl zavést v Česku šrotovné ve výši 30 000 korun za automobil?

Vratislav Strašil, vedoucí dovozu značky Volkswagen

Nemyslíme si, že zavedení šrotovného výrazně přispěje k navýšení prodejů. Důvodem je především skutečnost, že letos máme k dispozici nové modely Polo a Golf, které jsou u zákazníků velmi vysoce hodnocené. Očekáváme výrazné navýšení prodejů v letošním roce i bez šrotovného.

Zdeněk Fořt, Generální ředitel firmy Hyundai Motor Czech

Určitě ano. My jsme v Hyundai zavedli vlastní šrotovné. "Prezident podepsal šrotovné", kdy jsme staré automobily nechali skutečně ekologicky likvidovat, a vyplatilo se. Během 14 dní jsme takto prodali 300 nových vozů.

Petr Táborský, vedoucí dovozu značky Seat

Se šrotovným příliš nesouhlasím, protože to dává výhodu pouze vybrané skupině motoristů. Jsem raději pro zvýšení investic do dopravní infrastruktury, například pro urychlené dokončení pražského okruhu, pro výstavbu dálnice do Českých Budějovic. Je známo, že stavební výroba má největší multiplikační efekt a využijí ji všichni.

Druhým argumentem pro ukončení letních slev je zářijový autosalon ve Frankfurtu nad Mohanem, jeden z největších v Evropě.

Nové modely, které zde automobilky představují, nemohou jít na trh se ztrátovými cenami. Proto by ani starší modely neměly být příliš levné. Když bude modernější vůz dražší o dvacet tisíc, zákazník mu dá přednost, protože pohodlnější sedadla, lepší navigace či parkovací senzor stojí za příplatek.

Zákazník zvolí nové auto, a kvůli tomu se auta vyvíjejí a vystavují. Pokud ale bude rozdíl sto dvacet tisíc, pak ani silnější motor nového modelu zákazníka nenaláká.

Proto na podzim končily letní slevy, aby rozdíl s cenami nových modelů nebyl příliš markantní. Letos to tak snadno kvůli krizi nepůjde. Automobilky nemohou přímo zdražit, přímé slevy ale také nemohou držet. Proto ve zvýšené míře využívají v současné době takzvaných akčních cen.

Tajemství akčních cen

Každá takzvaná akce znamená
pro zákazníka určitou úsporu. Tyto úspory se mohou zvyšovat, mohou ale i klesat a dochází tak ke skrytému růstu cen.

Firma potřebuje povzbudit prodej, měla by zlevnit, nemůže ale prodělávat. Proto k základní výbavě vozu za 300 tisíc korun přidá klimatizaci, litá kola a kožený volant - celkem podle ceníku za 40 tisíc, v akci to ale bude jen za deset. Zákazník zaplatí 310 tisíc, oproti ceníkovým cenám ušetřil třicet tisíc a firma neprodělala.

V další akci firma vymění litá kola za parkovací senzor, celkem za padesát tisíc, za výbavu navíc ale bude účtovat jen patnáct tisíc. Zákazník ušetří oproti minulému příkladu víc, 35 tisíc, ale celkem zaplatí víc, 315 tisíc korun. Firma opět neprodělá.

Novinky z Frankfurtu

"Naše značka vždy bude pokračovat v nabídce akčních slev na většinu svých modelů," připomněla Martina Bedrnová z firmy Citroën ČR.

Akční slevy této značky mají poněkud odlišný charakter, firma je v narážce na šrotovné nazývá "citroënovné": Každý, kdo při nákupu nového vozu Citroën odevzdá starší vozidlo, dostane na nové auto slevu 30 tisíc korun.

O celostátní šrotovací prémii budou poslanci znovu jednat v září, schválení zákona ale není jisté, na státní podporu zákazníci ani dealeři spoléhat nemohou.

Výhodou, kterou mají zákazníci jistou, jsou nyní jen akční ceny. Prodejci ovšem spoléhají i na to, že zájem o auta oživí i novinky, které se objeví ve Frankfurtu a do příštího jara i na českém trhu.

Jde například o kombi verzi limuzíny Škoda Superb za zhruba 600 tisíc korun, třídveřový Volkswagen Polo za 244 500 korun, rodinný vůz Kia Venga za 250 až 300 tisíc korun či závodní model Seat León Cupra R za 749 900 korun.


 Automobilový trh v několika číslech

- 11 procent v Evropě

byl meziroční pokles odbytu osobních aut za první pololetí, kdy se prodalo 7 425 762 nových vozů.

+26,1 procent v Německu

činil meziroční nárůst prodejů osobních vozů díky šrotovnému. Na německém trhu, největším v Evropě, se prodalo celkem 2 059 405 nových aut.

-12,4 Procent v Česku

klesl prodej osobních a lehkých užitkových aut na 92 100 vozů letos v prvním pololetí oproti stejnému období loňského roku.