Úsporný rozpočtový balíček, který minulý týden podepsal prezident, zvýší v příštím roce inflaci o 1,3 procentního bodu. Koncem roku by tak mohla dosáhnout až tři procenta.

Prohlásil to včera viceguvernér České národní banky Miroslav Singer. Ceny nejvíce ovlivní zvýšení daně z přidané hodnoty a spotřebních daní od ledna.

Pokud se prognóza splní, přesáhne inflace o jeden procentní bod cíl centrální banky, který počítá s růstem dvě procenta. "Není to žádná tragédie. Spíš bych řekl, že zvyšování daní spojené s růstem cen přišlo v pravý čas, kdy je inflace na nule. Kdyby byla čtyři procenta, dopady by byly mnohem horší," říká analytik Patria Finance David Marek.

Centrální banka původně předpokládala nižší růst cen, srpnová prognóza na čtvrté čtvrtletí 2010 počítala s 1,9 procenta.

Singer také zdůraznil, že balíček úspor pomůže jen krátkodobě. "I přes krátkodobá opatření představuje fiskální politika největší střednědobé riziko makroekonomického vývoje," uvedl. Dluh Česka podle něj začne v budoucnu rychle narůstat. Mezi neřešené problémy zařadil velký podíl mandatorních výdajů, neexistenci penzijní reformy a reformy zdravotnictví a málo průhledný rozpočtový proces. Na problémy české ekonomiky včera upozornila i Evropská komise. Varovala, že Česko je nadále jednou ze zemí s nejhoršími veřejnými financemi v Evropské unii. Řadí Česko do skupiny nejrizikovějších zemí. Skupiny jsou tři, přičemž Česko se v nejhorší z nich nachází od roku 2006.

"Informace o negativním hodnocení naší země Evropskou komisí jen potvrzuje naprostou nezbytnost reforem veřejných financí, a to nejen pro rok 2010, ale i pro roky následující," řekl pro ČTK ministr financí Eduard Janota. Připomněl, že je nutné, aby ministerstvo připravilo soubor opatření, která v nejbližších letech povedou ke snížení deficitu na tři až čtyři procenta HDP.

Vliv balíčku na inflaci

1,3 proc. bodu

Schválený schodek rozpočtu

163 mld. Kč