Souboj politiků o to, zda se má Česká pošta transformovat na akciovku a připravit se tím na privatizaci, má už druhou oběť. V pátek oznámil svoji rezignaci k 31. prosinci generální ředitel státního podniku Pavel Sedláček. Už na podzim přitom opustil svůj post na ministerstvu vnitra náměstek Zdeněk Zajíček, jenž měl Českou poštu na starost.

Sedláček svůj odchod zdůvodnil právě tím, že necítí politickou podporu pro své další kroky. Spolu se Zajíčkem měl pověření předchozí vlády v čele s ODS vést poštu k transformaci. "K tomu je však zapotřebí širší a dlouhodobější podpory, než kterou nyní cítím," prohlásil při své rezignaci Sedláček pro ČTK. Jeho odchod se už několik týdnů očekával, protože již v listopadu zastavil práce na transformaci České pošty ministr vnitra Martin Pecina, jmenovaný do úřednické vlády sociální demokracií.

Pecina řekl, že v nejbližších dnech nejprve jmenuje prozatímního šéfa pošty, jímž bude někdo ze současného managementu - padají zatím například jména dosavadních náměstků Petra Zatloukala nebo Michala Peška.

Dočasný šéf povede podnik od 1. ledna několik týdnů do doby, než ministr jmenuje "trvalého" ředitele. Největší šance se zatím dávají dosavadní ředitelce divize Letiště Praha Marcele Hrdé. "Nebudu živit spekulace," odmítla zatím Hrdá své šance komentovat. "Je jistě jedním z kandidátů," potvrdil nicméně HN sám Pecina.

Martin Pecina: Pošta si musí najít i jiný byznys

HN: Jakou koncepci má nový šéf podniku vytyčit, když zatím privatizace padá?

Musí pro podnik najít nový retailový byznys. Je to nezbytné, protože poště budou klesat příjmy z dosavadní činnosti. Jednak kvůli zavedení datových stránek, jednak kvůli budoucí liberalizaci poštovních služeb v Evropské unii, kdy ztratí své výsadní postavení.

HN: Odstupující šéf pošty na podobné nové koncepci nepracoval?

Ale ano, dělal na tom. Ale jak mi řekl, po rozhodnutí o zastavení transformace na akciovku prostě už necítil politickou podporu. Jinak jsme si myslím dobře rozuměli.

Celý rozhovor - ZDE

Jméno Hrdé potvrzuje domněnky, že za Pecinovými kroky je snaha sociálních demokratů plně státní podnik ovládnout. Na jejím jmenování má údajně zájem jeden z nejvlivnějších mužů ČSSD, volební manažer strany Jaroslav Tvrdík. Ten sice označil takové úvahy za nesmysly, nicméně Hrdá přišla na Letiště Praha v roce 2006 z Českých aerolinií, v nichž pracovala právě za vedení tehdejšího šéfa aerolinek Tvrdíka. Byla v ČSA jeho statutární zástupkyní a viceprezidentkou pro marketing a prodej.

Sám Pecina říká, že žádné neshody se Sedláčkem neměl, ale "změnilo se prostě směřování pošty". "Osobně jsme si celkem rozuměli," uvedl ministr. Sedláček už má údajně nabídku na další práci v jiné velké firmě. V čele pošty působil od loňského října, kdy vystřídal ředitele Karla Kratinu.

Česká pošta je jednou z největších firem v zemi. Zaměstnává kolem 35 tisíc lidí. Roční obrat má kolem dvaceti miliard korun. Letos očekává zisk blížící se půl miliardě korun, oproti loňským 365 milionům.

Má téměř 3400 poboček, z nichž třetinu chce nahradit franšízami. Za Sedláčkova vedení i přes potíže celé ekonomiky výrazně investovala, zhruba 1,4 miliardy korun.

Topolánkova vláda chtěla poštu privatizovat především proto, aby lépe obstála v budoucí mnohem náročnější konkurenci - především při budoucí liberalizaci poštovních služeb od roku 2013.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist