Má smysl v době, kdy se lidé bojí o zaměstnání, otevírat téma šikany v práci? Nestačí, že už tak má člověk svých starostí dost? Nestačí, protože postoj šéfů k zaměstnancům je teď mnohem drsnější než před krizí.
Psychologové tvrdí, že chování bossů nyní připomíná dobu raného kapitalismu. Většina zaměstnanců raději skloní hlavu a někdy dokonce mlčky snáší nedůstojné a šikanující praktiky. Často se nežádoucí chování v práci objevuje při změnách ve firmě, třeba když přichází nový šéf.
V praxi se ukazuje, že častější jsou vzájemné útoky nikoli kvůli věku, náboženskému přesvědčení či pohlaví, ale kvůli nedostatku sympatií mezi šéfem a podřízeným. Nebo proto, že každý účastník sporu má jiný odborný názor.
Mnohá jednání šéfa či kolegů navíc zaměstnanec ani nerozpozná jako šikanu, a tak se situace stále zhoršuje. Právní vědomí Čechů je nízké a řadu patologických jevů považujeme za normální. Zkuste si otestovat, zda náhodou některé situace nepovažujete za "standard" (viz box níže Co je šikana).
Jeden příklad šikany pro lepší představu popisuje headhunter Ján Dolejš: "Šéf vám v devět hodin večer v neděli pošle žádost o zpracování prezentace. Hned následující ráno v osm třicet urguje, proč jste mu ji ještě nedodal. Přitom dobře ví, že potřebujete podklady od kolegů. Nejde o jednorázovou záležitost, šéf absolutně nerespektuje, že máte právo na volný víkend." Pokud jako vedoucí čtete tyto řádky a lekli jste se, že jste asi pěkný neřád, tak klid. Nejde o situaci, kdy na mimořádné vytížení, například kvůli novému projektu, spolupracovníky předem upozorníte a oni s jinak nastavenými pravidly souhlasí. Šikana má co dělat s agresí, nedovoleným a opakovaným vpádem do soukromí pracovníka, kterému to po chuti vůbec není.
Problémům předcházejte
Málokdy šikanuje druhé někdo, kdo je v pohodě a nemusí si nic dokazovat. Za důvody ponižování spíše stojí strach z konkurence, osobní nezralost nebo i patologie, kterou rozezná spíše psychiatr, nikoli laik. Jindy je člověk nespokojený v osobním životě, a to, co by si nedovolil doma, praktikuje v práci.
Bránit se bossingu (tedy útokům šéfa, bosse proti podřízenému) není jednoduché. Jednou z nejkrajnějších možností je podání žaloby na zaměstnavatele. Ten je totiž povinen svým lidem zajistit příznivé pracovní podmínky. V Česku však neexistuje mnoho případů, kdy by zaměstnanec vyhrál nějaký soud a dočkal se požadované satisfakce. Nejúčinnější je proto snažit se problémům předcházet. Zásadní věcí je vybudovat si potřebné sebevědomí, kterého každý snadněji dosáhne, když je dobrý ve své práci. Pomůže zvyšování kvalifikace (kurzy jazyků, práce s počítačem). I přesto je ale dobré vědět, že obětí šikany se může stát doslova každý bez ohledu na své kvality.
Vyčkávat nemá cenu
Pokud přetrvávají konflikty se šéfem, měl by se postižený obrátit o pomoc na dalšího nadřízeného. Platí pravidlo, že zaměstnavatel je povinen projednat se zaměstnancem jeho stížnost nejdéle do třiceti dnů. To je podle advokáta Dominika Brůhy ovšem jen nepsané pravidlo. Pokud je podnět od zaměstnance písemný, měla by následovat také písemná odpověď zaměstnavatele. Nejlepší je kombinace písemné odpovědi s pohovorem. Přitom je třeba zdůraznit, že zaměstnavatel ze zákona nesmí zaměstnance jakýmkoliv způsobem postihovat nebo znevýhodňovat proto, že se zákonným způsobem domáhá svých práv vyplývajících ze zaměstnání.
Čekat na to, že se šéf umoudří a šikana ustane, je podle psychologů ta největší chyba, kterou šikanovaný může udělat. "Někdy se stane, že se podřízený nového nadřízeného něčím dotkne, aniž si je toho vědom. K tomu jsou zvláště disponované ženy. Je na nich velmi dobře vidět, že si myslí něco jiného. Nemusí to být otevřená kritika, je to ale znát z neverbální komunikace," vysvětluje psycholog Pavel Beňo.
Jindy zase může "ujíždět" šéf nováček, protože neumí řídit lidi. Chybuje, neboť se cítí být v úzkých. Pak může selhat, uchýlí se k nefér praktikám, třeba zastrašování.
Pokaždé, když se objeví podezření na bossing, je třeba zjistit, co se stalo a kde má problém svůj počátek. "V bossingu je jedna past. Když skutečně někoho dlouhodobě šikanujete, tak se jeho výkon opravdu časem zhorší, přestože jde o dobrého pracovníka. Ve skutečnosti totiž vůbec není ve hře kvalita jeho práce," dodává Beňo.
Sbírejte důkazy
Pokud si už myslíte, že jste obětí bossingu nebo se situace na pracovišti vyostřuje, začněte myslet na sebeobranu. Kryjte si záda. Tipy na některá opatření najdete v boxu vpravo nahoře. Pomohou vám, ať už je váš šéf jakýkoli. U agresivního vedoucího se připravte na to, že vždy hledá viníka, lidi s odlišným názorem cupuje. Když dojde na lámání chleba, rád zastrašuje. Pak musíte dát najevo, že se nebojíte.
Výhra není ani pasivní typ šéfa, protože nikdy nic řešit nebude. Doufá, že věci vyhnijí. Za podřízené se postaví zřídkakdy. Pokud k tomu není dotlačen, neuplatní ani žádná disciplinární řízení.
Argumenty, schovaná e-mailová korespondence a zápisy z porad vám přijdou vhod, když máte co dělat s manipulativním člověkem. Tváří v tvář bude samý med, ale jakmile se vlastní vinou dostane do nesnází, překroutí informace tak, aby namočil do průšvihu vás. Pak musíte třeba chladnokrevně dokázat, že určitou část práce jste neměl na starosti, nebo byly podmínky původně nastaveny jinak.
Musíte se připravit na to, že když přijdete s nějakým upozorněním na nedostatky, reakcí šéfů bude bagatelizace problému.
Odborníci na duši radí řešit problémy v zárodku, aby negradovaly. Právníci radí nepodléhat subjektivním pocitům, ale shromažďovat důkazy a fakta.
33 milionů
Tolik korun v přepočtu přiznal soud Helen Greenové, šestatřicetileté asistentce Deutsche Bank v Londýně za prokázanou šikanu. V Česku zatím šikana nebyla prokázána a nikdo odškodněn nebyl.
Slovníček
Mobbing - šikana na pracovišti způsobená spolupracovníky
Bossing
- šikana na pracovišti způsobená nadřízeným
Staffing
- podřízení šikanují nadřízeného
Co je šikana:
- Přehnané kontrolování plnění povinností či docházky
- Arogantní chování, slovní urážky, nedocenění práce či častá a neoprávněná kritika
- Zesměšňování před kolegy
- Zadávání příliš složitých úkolů (na které nemá podřízený kvalifikaci nebo jsou nesplnitelné) nebo naopak velmi jednoduchých (sekretářka musí dělat práci poslíčka)
- Zabraňování přístupu k informacím důležitým k práci
- Nemožnost vyjádřit svůj názor
- Šéf vydává práci podřízeného za svou
- Sexuální obtěžování
- Vyhrožování výpovědí
- Různé naschvály (odebrání kancelářských potřeb...)
- Přemíra přesčasů
- Probírání chybiček, které jsou u ostatních přehlíženy
- Znevýhodňování při výběru dovolené (každoroční vánoční služba, zatímco kolegové mají volno)
Jak jí předcházet
- Budujte svoje sebevědomí (zvyšujte si kvalifikaci)
- Dobře si přečtěte pracovní smlouvu
Co může dělat firma
- Sestavte si s pracovníky společně etický kodex.
- Nastavte transparentní systém hodnocení
- Budujte kulturu, kde se respektují odlišnosti.
- Vychovejte poradce, který může být respektovaným arbitrem při konfliktech.
- Dbejte na správny výběr pracovníků.
- Zaveďte pravidla postupu při podezření na šikanu.
- Zaveďte výcviky na rozeznání šikany pro šéfy i zaměstnance.
- Dejte zaměstnancům možnost stížností v anonymních dotaznících.
Jak se bránit bossingu
- Nahlašte nepřiměřené chování jinému nadřízenému
- Zaměstnavatel má povinnost se stížností zabývat do 30 dnů
- Obraťte se na další instituce, například občanské poradny
- Vyhledejte odbornou pomoc psychologa
- Uchovávejte si kopie korespondence
- Slepou kopii mailu posílejte další osobě
- Důležitou korespondenci si pro jistotu vytiskněte, kdybyste neměli přístup k počítači
- Posílejte e-mail jako potvrzení (pište jej neformálně, aby nebudil pozornost - Ahoj, v projektu společně pracujeme na ... můžeš mi upřesnit, co mám na starosti já?)
- Veďte si deník, kde si děláte pracovní poznámky (šéf tak lehko nepřekroutí fakta)
- Hledejte si spojence mezi kolegy
- Najděte si patrona i ve vyšším vedení, někoho, kdo ví, že vám na firmě záleží
- Nenechte se donutit k praktikám, které porušují zákon
- Vystupujte sebevědomě, trýznitel nesmí poznat, že vás dostal na lopatky
- Snažte se nepřenášet problém domů, odpočívejte
- Pokud je situace neúnosná, neničte si zdraví, odejděte
- Přizvěte na pomoc někoho, kdo se vyzná v právní problematice
- Nespoléhejte se, že problém vyřeší čas
Kde hledat pomoc
- Pomáhat zaměstnancům při mobbingu či bossingu se snaží expertní skupina Práce & vztahy, jejíž založení inicioval v roce 1999 psycholog Pavel Beňo. Jde o respektovanou organizaci, která má rozsáhlou videotéku s příběhy šikanovaných lidí. Některé příběhy lze zhlédnout na webu. Zástupci sdružení také napomáhají dialogu mezi znesvářenými stranami. V případě nezájmu šikanujícího oslovují jejich nadřízené či zaměstnavatele.
- Bližší informace získáte na www.workrelations.eu.
- Sdružení vás může zastupovat, pokud mu k tomu dáte plnou moc.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist