Jakou řečí mluví lidé úspěšní...

Zvnějšku přicházejí nepříjemné věci, ale já to zvládnu.

V tuto chvíli budu řešit jen věci, na které mám sám vliv.

Ve stresu "netlačím na pilu", naplánuji si odpočinek.

Když udělám chybu, odpustím si. Chyby dělá každý.

I malý úspěch oslavím.

Nedržím se něčeho zuby nehty, když to za to ani nestojí.

Těžkosti vnímám jako výzvu.

Složitý úkol si nejdříve rozdělím na menší části.
Neváhám požádat o pomoc.

Mám vždy možnost volby.

Práce mě naplňuje a baví.

... a jakou ti neúspěšní

Druzí mi pořád hází klacky pod nohy, jsem smolař, oběť.

Kdyby byla příznivá doba, tak něco udělám...

Nebudu nic řešit, dokud se neukáže viník.

Nárokuji si právo na příjemný život bez překážek.

Mám tak velký cíl, že se nikdo nemůže divit, že jsem nezačal.

Moc šancí té věci nedávám, abych když tak přežil neúspěch.

Upnu se na jeden cíl, nic jiného stejně nemá cenu.

Stejně vždycky všechno zvrtám, nebudu jiný.

Zkuste si vybavit činnost, kterou děláte rádi a při níž zapomínáte na čas. Máte? Vězte, že v této aktivitě dokážete být dobří a s velkou pravděpodobností dosáhnete úspěchu. Nebo i v jiné činnosti, v níž ale zužitkujete ty samé schopnosti a znalosti.

Když děláte něco, k čemu máte talent, co vás absolutně pohlcuje, procházíte podle odborníků takzvaným "flow", plynutím. Je to čas, kdy se cítíte dobře a jste ponořeni do toho, co děláte. Žijete přítomností. Ve chvíli, kdy je člověk ve "flow", nemusí se namáhat, je šťastný a - dosahuje maximálního výsledku.

V Česku se v souvislosti s úspěchem často hovoří o náhodě nebo korupci. Jistě, štěstí je třeba a známostí také. Ale o svém osudu každý nakonec rozhoduje sám. Úspěch máme ve svých rukou a odborníci pracující s úspěšnými podnikateli a manažery v následujících řádcích napovídají, co k němu vede.

1. Opřete se o to, co vás baví

Tato zásada souvisí s výše zmíněným "plynutím". Pokud máme něčemu věnovat velkou část života, je výhoda, když nás to baví. Vybrat si správně pracovní obor je prvním předpokladem úspěchu.

Pouze s tím, co nás těší, bychom ale dlouho nevystačili. Mineme tak náročnější cíle, kvůli nimž je třeba vyvinout určité úsilí. Po světě běhá spousta talentovaných snílků s nenaplněnými tužbami. Milovanou činnost potřebujeme někde ukotvit a schopnosti prodat.

2. Hledejte šance

Podle psychologa Františka Hroníka potřebujeme uvažovat o příležitostech - ať je vidíme v nabídkách práce nebo si je pro své uplatnění vytvoříme sami.

"Právě pro období, jakým je současná krize, je typické, že se objevuje spousta nových příležitostí. Ale málokdo je vidí. Znám však řadu všímavých lidí, kteří právě teď velmi úspěšně rozjeli svůj byznys," říká jiný psycholog, Radvan Bahbouh. Důležité tedy jsou rozhled a všímavost.

3. Nejděte proti své povaze

Vzpomeňte na Loupežnickou pohádku od Karla Čapka, kdy se syn loupežníka vrací ze studií z Francie. Nechybí mu diplomy, ale vnitřní kompetence k loupežnickému řemeslu - schopnost loupit a přepadat pocestné. Každý amorální kupec ho lehce obelstí, se slušností je za hlupáka. A tak si děti oddechnou, když se nakonec stane vybíračem mýtného. Co je tedy potřebnější než znalosti k tomu, aby tu práci člověk chtěl a mohl dělat? Jeho vnitřní postoje.

4. Poddejte se vášni

Nejdynamičtějším firmám už nestačí, že někdo svou práci umí. Chtějí, aby ti, kteří k nim nastupují, byli prací pohlceni, aby pro ně byla vášní. Vykonává-li člověk práci s vášní, nové znalosti nabaluje automaticky. Mluvit o vášni by ale bylo směšné ve firmách, kde zaměstnanci nemají prostor pro osobní rozvoj. Nebo musejí poslouchat šéfa na slovo, či jsou jejich výkony přehlíženy, či dokonce znevažovány.

5. Soustřeďte se na cíl

Když je člověk něčím silně zaujatý, nechá se strhnout a rozběhne se do všech stran. Potřebuje se koncentrovat a vybrat si cíl. V tom mu pomůže představivost. Čím jasněji si dokáže představit svůj cíl, tím pravděpodobnější je, že snáze dosáhne toho, oč usiluje. Jenže jen některé sny jsou konstruktivní. Nelze zůstat u snění. K tomu je třeba vůle, která není nikomu dána shůry. Na ní se musí pracovat.

6. Posilujte pevnou vůli

"Vůle je schopnost přijímat jednoznačná rozhodnutí a realizovat je. Je to i schopnost zařídit si potřebné věci k dosažení cíle," vysvětluje Hroník. Upozorňuje, že vždy, když se k něčemu rozhodneme, tak se zároveň něčeho vzdáváme. Pokud člověk není realista, snadno při uskutečňování plánů ztroskotá. Podle psychologů jsou v životě úspěšnější ti, kteří umějí odložit okamžité uspokojení svých potřeb.

7. Mějte správnou podporu

Chcete-li uspět, vyplatí se hledat prostředí, kde se piplají s talenty. Řada šéfů neumí rozvíjet lidi a raději vsadí na hotové odborníky. Pokud máte nad sebou někoho, od koho se podpory nedočkáte, tak si najděte mentora či kohokoli, kdo vás povzbudí v těžkých chvílích.

Jestliže tam, kde pracujete, něco skřípe, dejte si na váhy pozitiva a negativa. Třeba zjistíte, že zbytečně plýtváte svým talentem, časem i energií. Na cestě vzhůru je zapotřebí spousty sil. Ty máte, když dáváte i přijímáte. Každý by si proto měl obezřetně vybírat své profesní a životní partnery. Doporučovat, že by kariérní příležitosti měly být získané "čistě", vypadá jako naivní snílkovství. Česko je promořeno korupcí. Světově uznávaní personalisté, například Američan Stephen Covey, tvrdí, že se z dlouhodobého hlediska nevyplácí směnit krátkodobý úspěch za ztrátu renomé.

8. Važte si sami sebe

Važte si sami sebe stejně jako druhých. Neříkejte si, to jsem celý já, vždycky udělám špatně to a to. To, že nezvládnete dílčí věc, neznamená, že jste člověk bez ceny. Upřednostňovat jen druhé, a ne stejnou měrou sebe, není ctnost, ale osobnostní patologie. Uznejte se jako odborník v tom, co umíte. Někdy se lidé spoléhají na různé pseudoodborníky než na svoje zkušenosti a znalosti, které čerpali řadu let. I padesátiletí lidé bez sebedůvěry citují pořád druhé a nevycházejí nikdy ze sebe. Lidé s nižším sebevědomím jsou schopni velice lehce shodit svoje zasloužené úspěchy. Sebevědomý člověk si každý úspěch pochválí, oslaví jej a také jej patřičně prezentuje. Když před ním je překážka, tak si řekne "je to na mně, jak to zvládnu".

9. Nehrajte roli oběti

Dnes si lidé automaticky nárokují právo na spokojený a úspěšný život. Je to zavádějící představa, kterou nám vtlouká do hlavy reklama. Když tomu pak není, může se člověk domnívat, že se mu děje nespravedlnost, křivda, že je oběť. Být postižený, podvedený partnerem, chudý, to samozřejmě není žádné terno. Profesionální kouč Vladimír Tuka dává klientům radu, aby si ve vlastním zájmu, pokud se chtějí hnout z místa a vybřednou z problémů, "přeznačkovali" negativní událost na něco pozitivního.

10. Překážku berte jako úkol

Zaměřte pozornost hlavně k tomu, co získáte novou situací dobrého, i když je třeba docela nepříjemná. "Smiřte se s tím, že těžkosti patří k životu," poznamenává psycholog František Hroník. Jen pomocí překážek může člověk růst a měl by se snažit, aby to byl on, kdo ovlivňuje chod událostí.

Například světoznámý psycholog Viktor Frankl prošel koncentrákem a přežil s životním postojem "já jsem ten, kdo o sobě rozhoduje", přestože mohl plánovat jen maličkosti v horizontu půl dne. Úspěšní lidé zvládají jednu důležitou věc - přeměňují překážky na úkoly.

!

Zaměřte pozornost hlavně k tomu, co získáte novou situací dobrého, i když je třeba docela nepříjemná.

ZDROJ: www.motivp.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist