21 miliard korun
půjčily podle odhadů formou dluhopisů české banky řecké vládě. Jediná banka, která zveřejnila výši své angažovanosti v řeckých dluhopisech, je Komerční banka. Jde u ní o osm miliard korun. V dalších ohrožených zemích je to ještě několikanásobně méně.
1,98 bilionu korun
půjčily v přepočtu řecké vládě francouzské banky včetně matky Komerční banky Société Générale. Francie půjčila Řecku ze všech zemí nejvíc.
26 miliard korun
půjčí Česko Mezinárodnímu měnovému fondu na záchranu Řecka z devizových rezerv centrální banky.
Prodražující se státní dluh, klesající euro, hrozba dalšího poklesu ekonomiky. To všechno v Česku způsobují problémy Řecka a dalších zemí jižní Evropy. Co se však týče přímých dopadů na české banky, nebo státní kasu, je na tom Česko oproti zemím jako Německo nebo Francie přece jen lépe.
Podle informací České národní banky mají české banky v řeckých dluhopisech asi půl procenta svých celkových aktiv. To odpovídá přibližně 21 miliardám korun. A ještě méně mají české banky v dalších takzvaných zemích PIIGS (Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko, Španělsko).
"Angažovanost českých bank v zemích PIIGS je minimální. Zdaleka nejvíce toho mají v Řecku. Investice do dluhopisů všech dalších jmenovaných zemí dohromady jsou několikanásobně menší než investice do dluhopisů Řecka," potvrdil včera mluvčí ČNB Tomáš Zimmermann.
Celková částka, kterou české banky půjčily v zemích PIIGS včetně Řecka by tak neměla ani zdaleka překročit 30 miliard korun.
Francie je na tom nejhůř
Samotné banky včera odmítly komentovat za kolik nakoupily dluhopisy v "ohrožených" zemích eurozóny. "Nechceme se k tomu vyjadřovat jen na základě toho, že teď některým zemím klesají ratingy," řekla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Výjimkou, co se sdílnosti týče, je Komerční banka, která již dříve přiznala investici za osm miliard korun do řeckých dluhopisů.
"České banky nemusí mít strach, že by se pokles cen dluhopisů v zemích jižní Evropy nějak výrazně promítl do jejich zisků," říká hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Neměl by je tak výrazněji ohrozit ani případný bankrot Řecka.
To banky ve Francii a v Německu jsou na tom o poznání hůře. Když se trhy rychle neuklidní, budou muset ke konci čtvrtletí přecenit dluhopisy jihoevropských zemí výrazně dolů a hrozí jim miliardové ztráty. Jednou z nejohroženějších bank je i matka Komerční banky, francouzská Société Générale.
Ta podle agentury Bloomberg půjčila spolu s další francouzskou bankou Credit Agricole Řecku vůbec nejvíc. Francouzské banky dohromady drží řecké dluhopisy za 78,8 miliardy dolarů - nejvíce z celé unie. Podle Bloombergu jsou navíc největšími držitelkami i italského dluhu, ve Španělsku a Portugalsku jsou druhé po německých finančních domech.
Případné ztráty Société Générale se tak mohou nepřímo promítnout i v Komerční bance. "Je možné, že mateřská firma si potom bude opatřovat kapitál zvýšením dividendy Komerční banky," říká Marek. Podle něj však není pravděpodobné, že by Francouzi například prodávali podíl v české bance.
Půjčka pro MMF? Bez obav
Ani český státní rozpočet by kromě prodražujících se splátek dluhu, neměl zatím kvůli Řecku trpět. Jedinou přímou platbou s kterou se zatím počítá je 26 miliardová půjčka Mezinárodnímu měnovému fondu, jako součást pomoci Řecku.
Ta však nejde z rozpočtu, ale z devizových rezerv ČNB, kam by se peníze později měly vrátit. Centrální banka přitom vylučuje možnost, že by Řecko, kterému ještě stále hrozí bankrot, peníze do Česka nevrátilo. "Dohodu o půjčce až 1,03 miliardy eur ČNB podepsala s MMF, který patří mezi nejbezpečnější dlužníky. Půjčka je tedy poskytována měnovému fondu, který také ručí za její splacení. Centrální banka má také dle smlouvy o půjčce možnost požádat MMF o okamžité navrácení svých prostředků," prohlásil Zimmermann.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist