Vojtěch Filip, předseda KSČM

Mládí v jižních Čechách

Od svého narození v roce 1955 žil Vojtěch Filip v malé vesnici Jedovary u Českých Budějovic. Do základní školy chodil nejprve v Ostrolovském Újezdu a od roku 1966 v Trhových Svinech, kde také studoval v gymnáziu s přírodovědným zaměřením. Po maturitě studoval právnickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (nyní Masarykova univerzita). Studia zakončil státní závěrečnou zkouškou v roce 1978, rigorózní zkoušku složil v roce 1982. Až do roku 1990 pracoval v podniku SFINX.

S KSČ (M) navždy

Vojtěch Filip vstoupil do KSČ v roce 1983. Do KSČM pak v roce 1990. Pracoval v revizní komisi Ústředního výboru, později se stal předsedou Okresního výboru v Českých Budějovicích. Členem Výkonného výboru ÚV KSČM je od roku 1996. Do parlamentu vstoupil v roce 1990. Předsedou strany byl zvolen v roce 2005. Během kariéry se objevily i dokumenty o jeho spolupráci s StB. Měl ji podepsat v roce1986, Filip ale vědomou spolupráci popírá.

Jestli se nějaká strana nemusí hrnout do předvolební kampaně, je to KSČM. Její lídři vědí, že hlasy od voličů mají jisté. Potvrzují to i předvolební průzkumy. Komunisté už od loňského roku oscilují kolem desetiprocentní hranice, která jim pohodlně zajistí účast ve sněmovně.

Na kampaň 55 milionů

"Komunisté mají své pevné voličské jádro. Kampaň má za cíl jejich voliče jen utvrdit v tom, koho mají volit," říká odborník na reklamu, ředitel agentury Konektor Martin Charvát. Zatímco velké politické strany utrácejí za kampaň kolem dvou set milionů korun, komunisté mají nachystáno přibližně pětapadesát. Složil se jak ústřední výbor strany, tak regionální organizace.

Komunisté letos rezignovali na masivní kampaň pomocí billboardů a podle svého předsedy Vojtěcha Filipa sázejí na přímou komunikaci s lidmi. Při náhledu do programu mítinků je ale zřejmé, že vystoupení na náměstích, jaká pořádají třeba ODS nebo ČSSD, nemají komunisté každý den.

Komunisté s kouzelníkem

Mítinky na náměstích pořádají v průměru jednou za pět dní, jen těsně před volbami se jejich intenzita zvyšuje. Vrcholem kampaně bude čtvrteční setkání v Praze na náměstí Republiky. "Kampaň ale nevrcholí jednou akcí, protože každý kraj má svá specifika a tudíž projekt kampaně vnímá jednotlivé kraje jako suverénní oblasti a vrchol je vždy v každém kraji jiný, zpravidla orientován do krajského města," popsala mluvčí strany Věra Karasová.

Komunisté se snaží bojovat se stárnoucí členskou základnou. Zařídili si dokonce svoji prezentaci na sociální síti Facebook, do kampaně zapojili také tým mladých lidí. Jde o jakousi obdobu Modrého týmu ODS. Nálepku Rudý tým ale mladí u KSČM nedostali. "Průměrný věk těchto spolupracovníků je 25 let, jsou to většinou vysokoškoláci a provázejí naše kandidáty," popisuje Věra Karasová. Členové týmu nosí modré džíny a červená trika s třešňovým logem KSČM.

Mladé mají nalákat i angažovaní umělci - zpěváci Martin Maxa nebo Jana Kociánová. Komunisté s sebou po mítincích vozí i lidové soubory nebo kouzelníka.

Při oslovování voličů vsadili kandidáti i na vaření. Uchazeči o poslanecké křeslo rozdávají své kartičky a vlastní recept s krajovým jídlem. "Lidé si jim pak často píší o další recepty," pochlubila se Věra Karasová. Podle ní se v kampani povedlo oslovit mladé rodiny.

Co chybí KSČM

Podle reklamního experta Martina Charváta to ale nestačí. "Aby komunisté nalákali nové mladé voliče, museli by se především změnit sami. Museli by se zříci jasně své minulosti, jako to udělaly ostatní východoevropské postkomunistické strany," soudí. Komunisté propadli i u studentských voleb. Nepřekročili ani tříprocentní hranici.

V kampani už za sebou také mají jeden přešlap. Použili ve svém předvolebním klipu záběry Univerzity Karlovy, ta se proti tomu ostře ohradila. Škola označila použití svých symbolů v předvolebním spotu za manipulativní, univerzita si zakládá na své apolitičnosti.

KSČM se od záležitosti distancovala, podle strany zodpovídá za klip agentura, která jej natočila. V minutovém spotu se kolem 50. vteřiny objevuje záběr Karolina a 3. lékařské fakulty UK. Na pozadí těchto snímků zní hlas předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který mluví o přístupu ke vzdělání ne podle sociálních možností, ale podle schopností a talentu.


KSČM v číslech

70 - tolik let je v průměru každému členovi KSČM. Strana má tak na české politické scéně nejvyšší věkový průměr. Stále jí ale vychází, že má dominantní členskou základnu, a to zhruba 77 tisíc členů. Jejich počet se ale snižuje. Ještě v roce 1992 měla strana 354 tisíc členů.

50 milionů - tolik utratí letos KSČM za kampaň. Vyvěšuje billboardy, tiskne letáky, má i stránku na sociální síti Facebook. Strana letos nepořádá velkolepé show, ale sází na osobní kontakt kandidátů s lidmi. Největší akci strana tradičně pořádala na 1. máje na Křižíkově fontáně v Praze. KSČM aktuálně přerušila kampaň na severní Moravě kvůli záplavám. Kandidáti jsou podle stranické mluvčí připraveni pomáhat lidem s obnovou po povodních.

20 - tolik let letos uplynulo od založení strany. Její zrod začal v prosinci 1989 mimořádným sjezdem KSČ, který rozhodl
o vytvoření územní organizace komunistů v Čechách a na Moravě. K vytvoření nakonec došlo na ustavujícím sjezdu KSČM 31. března 1990. Strana má nyní šanci se výrazně podílet na chodu země. Stačí, aby se s ČSSD dohodla na formě povolební spolupráce. Nebude ale otevřená, alespoň podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ten prohlásil, že "žádná povolební koalice
s KSČM nepřipadá v úvahu".

1 milion - taková je fiktivní suma, která dostihla letos v únoru někdejšího místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše. V testu korupce politiků, který nachystali redaktoři Mf Dnes, slíbil Dolejš lobbovat za loterijní zákon, odměnou měl být právě milion. Dolejš poté na svou funkci rezignoval. Test dostihl i politiky z jiných stran. Případem se zabývala také policie, kauzu ale odložila.

2008 - v tomto roce se začalo znovu vážně mluvit o zrušení KSČM. Senát dokonce ustanovil komisi v čele se senátorem Jaromírem Štětinou. Komise posuzovala ústavnost strany a došla k závěru, že existence KSČM je přinejmenším velmi na hraně. Zejména kvůli tomu, že se v dokumentech hlásí k odkazům Lenina nebo Marxe, kteří prosazovali revoluci. Senátní komise své poznatky předala Topolánkově vládě, ta je ale nestihla projednat a padla. Na vládním stole leží dosud. Pokud by vláda schválila návrh na rozpuštění KSČM, posuzoval by ho Nejvyšší správní soud, podobně jako u Dělnické strany.

2005 - v tomto roce se stal Vojtěch Filip předsedou strany. Obdržel 63 hlasů, což bylo drtivé vítězství. Filip vystřídal dlouholetého předsedu Miroslava Grebeníčka.

10 - tolik bodů má volební program KSČM. Strana chce odkoupit podíly ve strategických firmách, aby měl stát větší vliv na ekonomiku. KSČM myslí i na přírodu. Chce například prosadit, aby se rozmnožily ohrožené druhy rostlin a zvířat.





Krev. Skupina umělců polila v úterý červenou barvou vchod do sídla KSČM. Aktéři v prohlášení Krev nesmyješ jako důvod uvedli, že se strana nedistancovala od zločinů v letech 1948-1989.
Foto: čtk/krev nesmyješ

Seriál HN

HN vyzpovídají před blížícími se volbami lídry všech stran, které mají reálnou šanci na úspěch.

Pondělí 17. 5.: Ondřej Liška, Strana zelených - ROZHOVOR ZDE

Úterý 18. 5.: Cyril Svoboda, KDU-ČSL - ROZHOVOR ZDE

Středa 19. 5.: Radek John, Věci veřejné - ROZHOVOR ZDE

Čtvrtek 20. 5.: Karel Schwarzenberg, TOP 09 - ROZHOVOR ZDE

Pátek 21. 5.: Vojtěch Filip, KSČM - ROZHOVOR ZDE

Pondělí 24. 5.: Petr Nečas, ODS

Úterý 25. 5.: Jiří Paroubek, ČSSD