Na ratingové agentury, jejichž jediné slůvko hýbe na finančních trzích miliardovými sumami, by si měl od roku 2011 "posvítit" nový bruselský regulátor. Jeho vznik včera potvrdila Evropská komise.

Chystaný krok znamená, že se dále zpřísní regulace sektoru, který je klíčový pro finanční trhy. Brusel navrhuje, aby regulátor mohl prověřovat "podezřelá" rozhodnutí agentur a také jim udělovat pokuty za chybná rozhodnutí. V tomto krajním případě by dokonce mohly přijít o licenci, informuje agentura Bloomberg.

"Změna pravidel přinese kvalitnější dohled a větší transparentnost v činnosti ratingových agentur," uvádí komisař Michel Barnier, v jehož kompetenci jsou finanční služby. Další experti soudí, že se musí především rozbít "oligopol", poněvadž trojice největších agentur kontroluje 95 procent globálního byznysu.

Agentury se staly terčem ostré kritiky, neboť nejenže nebyly schopny předpovědět blížící se globální finanční krizi, ale navíc k jejímu vzniku přispěly tím, že přidělovaly prvotřídní ratingy pochybným cenným papírům.

Několik bývalých analytiků americké agentury Moody´s včera před vládním vyšetřovacím výborem USA vypovědělo, že bylo svými šéfy nuceno připisovat rizikovým dluhopisům lepší ratingy, než jaké by si zasloužily.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru