Další články FT otištěné v HN na www.ekonomika.ihned.cz/ft


Evropské banky budou schopné ustát těžké ztráty, které jim hrozí kvůli investicím do řeckých, portugalských, španělských a irských aktiv, a navíc ani nebudou muset navyšovat kapitál. Tvrdí to nová studie mezinárodní ratingové agentury Moody's.

Agentura podrobila vlastním zátěžovým testům více než třicet velkých evropských bank z deseti zemí. Výsledky analýzy by mohly zmírnit obavy z přílišné otevřenosti finančního sektoru vůči problémovým evropským ekonomikám i z případného řeckého státního bankrotu.

"Na základě našich zátěžových testů jsem přesvědčen, že banky by tyto ztráty vstřebaly i bez navyšování kapitálu, a to i za těch nejhorších podmínek," komentoval výsledky studie Moody's jeden z jejích autorů Jean-François Tremblay.

Rezervy bohatě stačí

Moody's neuvádí, které banky testovala. Dokládá ale, že sledované instituce sice nejsou imunní vůči hlubší systémové krizi, avšak mají odpovídající kapitálové rezervy, které jim postačí i v době tvrdých ekonomických podmínek.

Moody's počítala s variantou, kdy by banky byly nuceny prodávat státní dluhopisy problémových evropských států za ceny o pětinu nižší, než jaké byly při prudkých propadech trhů v minulých měsících.

Akcie evropských bank v posledních týdnech silně ztrácely právě kvůli obavám investorů z prohlubující se dluhové krize Řecka i kvůli pochybnostem o důvěryhodnosti úsporných opatření dalších evropských států.

Trhy neuklidnilo ani schválení záchranného balíčku ve výši jednoho bilionu dolarů (zhruba 21,2 bilionu korun), jejž minulý měsíc schválili evropští ministři financí a Mezinárodní měnový fond.

Někteří odborníci ale studii Moody's zpochybňují. "Kdo by v případě tak hlubokého propadu ty státní dluhopisy asi kupoval? Tahle zpráva může pomoci trhu kvůli svému pozitivnímu vyznění, ale nezakládá se vůbec na realitě," myslí si třeba šéf oddělení fixních příjmů společnosti Evolution Securities Gary Jenkins.

Sebevědomá Santander

Důkazem, že některé banky dokážou přežít krizi bez úhony, je španělská Santander, podle tržní kapitalizace největší banka v eurozóně.

"Banka byla posílena krizí, která zdůraznila sílu naší účetní rozvahy i našeho manažerského modelu," nechal se v pátek slyšet šéf představenstva banky Emilio Botín.

Ten odhaduje, že příjmy Santanderu za letošní rok dosáhnou loňské úrovně, kdy banka vydělala 8,9 miliardy eur (zhruba 229 miliard korun), a slíbil zachovat i výši vyplácené dividendy.

Pod Botínovým vedením se banka zaměřila na různorodé aktivity v rozvinutých a rozvíjejících se státech včetně Velké Británie a Brazílie, a tak snížila svou závislost na stagnující španělské ekonomice.

Santander je největším favoritem na získání sítě 318 poboček banky Royal Bank of Scotland, za niž nabízí až 1,8 miliardy liber (zhruba 56 miliard korun). Španělský finanční dům vyjednává i podmínky koupě 173 německých poboček švédské banky SEB, což by počet poboček Santanderu v Německu zdvojnásobilo.

-12,4 %

O tolik se od začátku roku propadly akcie evropských bank (index MSCI Europe Financial Index).




KRIZE NÁS POSÍLILA
Šéf největší španělské banky Santander Emilio Botín tvrdí, že jeho ústav vyjde z krize vítězně i díky investicím mimo zadlužené Španělsko.
FOTO: BLOOMBERG

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist