Trhy mají jasno. Řecko i přes záchranný plán za 110 miliard eur nakonec vyhlásí bankrot. Myslí si to více než 73 procent profesionálních investorů a manažerů fondů oslovených agenturou Bloomberg. A vyplývá to i z ocenění bankovních akcií v Evropě.

Ty se totiž propadly až na hodnoty, které by odpovídaly situaci, že Řecko bankám nesplatí své dluhopisy a banky o tyto investice přijdou. "Investoři srazili ceny akcií bank natolik, že už mají v sobě započítané ztráty, které by jim plynuly z řeckého bankrotu," potvrdil Dirk Hoffmann-Becking z investiční společnosti Sanford C. Bernstein.

Tak třeba akcie velkých francouzských bank Crédit Agricole a Société Générale propadly od poloviny dubna, kdy se pomoc pro Řecko schválila, téměř o třetinu.

Právě francouzské banky přitom podle Banky pro mezinárodní platby do řeckých dluhopisů investovaly nejvíce - 78,8 miliardy dolarů.

A platí to i pro české ústavy, které však v Řecku příliš vysoké investice neměly. Nejvyšší částku - 8 miliard korun - měla Komerční banka, která je dceřinou firmou právě Société Générale. "U Komerční banky pokles akcií odráží případnou ztrátu části z osmi miliard, které má v řeckých dluhopisech," potvrdil bankovní analytik z makléřské firmy Cyrrus Marek Hatlapatka. Podobné je to u akcií matky České spořitelny Erste Bank, jejíž akcie se taktéž obchodují na burze v Praze.

"Jenže kdyby bankrot Řecka skutečně přišel, akcie bank by stejně začaly padat. Trhy to do ceny akcií sice započítaly, ale časem na to zapomenou a navíc se dostaví šok," dodává Hatlapatka.

Ocenění ztrát pro banky je totiž jedna věc, ale druhá věc je, jak by se bankrot odrazil v ceně státních dluhopisů dalších zemí.

"Pokud by Řecko vyhlásilo bankrot, promítlo by se to do cen dluhopisů Španělska, Portugalska nebo Itálie. Najednou by tu bylo riziko, že ani tyto země své dluhy nezvládnou splácet, a jak chcete ocenit Armagedon?" říká Gary Jenkins z britské investiční firmy Evolution Securities.

Pro banky by byl bankrot třeba Španělska mnohem větší problém než Řecko. Zatímco Řekové bankám v Evropě dluží necelých 200 miliard dolarů, u Španělů je to čtyřikrát více.

Podle většiny ekonomů by však k pádu dalších zemí dojít spíše nemělo. A to hlavně díky záchrannému balíku za 750 miliard eur, který připravily Evropská komise, země eurozóny a MMF. "Kdyby došlo ke krachu Řecka před měsícem, byl by problém zachránit Španělsko a Portugalsko. Díky přijatým opatřením by však tyto země měly řecký krach ustát," tvrdí Jenkins.

Vydržet by měly i samotné banky. Podle studie ratingové agentury Moody's, která testovala víc než třicet evropských bank, ani v nejhorší situaci nebudou muset navyšovat kapitál. Optimistou je i šéf Deutsche Bank Josef Ackermann. Ten dokonce změnil názor a včera prohlásil, že Řecko své dluhy splatí. Ještě minulý týden tvrdil opak.

Kolik procent investorů čeká, že země vyhlásí bankrot

Řecko - 73

Portugalsko - 35

Argentina - 31

Španělsko - 26

Irsko - 17

Itálie - 15

 

Kolik dluží "ohoržené" země bankám v Evropě (v mld. USD)

Itálie - 1020

Špaň. - 832

Portug. - 240

Řecko - 193

Zdroj: BIS

Jak se vyvíjely akcie evropských bank