Spojené státy mají další finanční skandál. Federální úřady obvinily Lee Bentleyho Farkase, bývalého šéfa představenstva zbankrotované společnosti Taylor, Bean & Whitaker (TBW), která poskytovala hypotéky.
Farkas se měl dopustit podvodů v celkové výši 1,9 miliardy dolarů (zhruba 39,5 miliardy korun), napomoci pádu Colonial Bank a ohrozit tak vládní půjčku pro tento ústav z programu TARP ve výši 550 milionů dolarů (zhruba 11,4 miliardy korun).
Farkas byl zatčen a obviněn již v úterý v noci. "Jeho zločin byl ohromující ve svém rozsahu a složitosti," uvedl k případu asistent generálního prokurátora Lanny Breuer.
Pokud bude Farkas usvědčen, půjde o vůbec největší případ zpronevěry, která se dotkla vládního programu TARP určeného na pomoc bankám postiženým finanční krizí.
Farkas a jeho komplicové z TBW měli podle žaloby v letech 2002 až 2009 přečerpávat konta TBW u alabamské banky Colonial, aby tak zakryli nedostatek hotovosti TBW. Vysávání kont měli zakrývat svým "plánem B", tedy tím, že jejich firma prodávala Colonialu falešné hypotéky či hypotéky už jednou prodané jiným zákazníkům.
Podle ministerstva spravedlnosti se mělo jednat o částky v celkové výši 400 milionů dolarů (zhruba 8,3 miliardy korun). Do podvodů byli zapojeni i pracovníci Colonial Bank, která před bankrotem patřila mezi padesát největších bankovních domů ve Spojených státech.
"Sérií falešných transakcí pachatelé po dobu několika let zakrývali v účetních knihách Colonial Bank nehodnotné půjčky," uvádí se v prohlášení amerického ministerstva spravedlnosti.
Farkas měl zároveň se svými komplici podvést několik dalších bank, jako německou Deutsche Bank či francouzskou BNP Paribas, které investovaly do dceřiné společnosti TBW Ocala Funding. "Záměrně těmto investorům poslali falešné údaje, které je měly ujistit, že společnost má dostatek hotovosti," píše se v žalobě.
Farkas údajně podváděl nejen investory, ale i americkou vládu. Podle žaloby měla skupina včetně Farkase upravovat účetní záznamy Colonial Bank tak, aby dosáhla na státní půjčku z programu TARP ve výši 550 milionů dolarů.
Vládní inspektoři programu TARP v čele s Neilem Barofským ale podezřelé transakce včas odhalili a obě společnosti - TBW i Colonial Bank - tak během loňského roku zkrachovaly.
Pád banky Colonial stál americkou vládu 3,8 miliardy dolarů (zhruba 79 miliard korun), které musely úřady vyplatit vkladatelům.
Sám Farkas pro vlastní potřebu zřejmě zpronevěřil více než 20 milionů dolarů (přes 416 milionů korun). Nyní mu hrozí doživotní vězení, protože všech 16 obvinění za zločinné spiknutí a bankovní zpronevěry mu může vynést trest dlouhý až 435 let. Kromě zabavení ukradené hotovosti přijde Farkas i o svých pět domů na Floridě a v Georgii i o drahé automobily včetně luxusního vozu Rolls-Royce z roku 1963.
FT
další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft
HROZÍ MU DOŽIVOTÍ
Pokud soud shledá Lee Bentleyho Farkase vinným, hrozí mu až 435 let za mřížemi.
FOTO: BLOOMBERG
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist