Celý týden trvá, než se člověk odpoutá od pracovního prostředí. Druhý týden "přeladí" a začne odpočívat. Třetí se fáze odpočinku prohlubuje, tvrdí psychologové. Jaká je běžná realita? Když už v létě dojde na delší dovolenou, příprava přináší nepříjemnou zátěž navíc. Jak to udělat, aby alespoň volné dny probíhaly v klidu?

Malá osobní bilance


Ještě dříve, než v práci začne závod s časem o to, zda se podaří dokončit vše před odjezdem, se vyplatí udělat si osobní bilanci. Odpočinout si na dovolené nepůjde, když nové prostředí a volný čas jen zdůrazní stresující faktory, na něž během všedních dní nebyl čas - ať už jde o neshody s partnerem nebo problémy s týmem.

Kouč Aleš Kalina nabízí jednoduchý "trik", jak si ujasnit, co můžete od dovolené očekávat. Zda klid a odpočinek, nebo naopak vystupňování problémů: "Aby si člověk mohl něco užívat, potřebuje mít pořádek ve čtyřech oblastech. V práci, ve financích, ve zdraví a ve vztazích. Pokud některá není dost živena a opečovávána, lehce se může stát, že nespokojeností nasáknou i ostatní."

Odpovězte si, jak na tom v každé z těchto čtyř oblastí svého života jste, a ohodnoťte je na stupnici od nuly do deseti. V práci to může být třeba 9, ale ve zdraví jen 3, ve vztahu 5 - nebo nic. "Během dní, kdy se životní tempo zvolní, takový člověk narazí na chatrné zdraví a nefunkční vztah a neužije si ani dovolenou za čtvrt milionu," vysvětluje Kalina.

Na řešení tak zásadních problémů je před odjezdem na letošní dovolenou už samozřejmě času málo. Uvědomit si je a připomenout si, že pouhým odjezdem mimo rutinu je řešit nelze, je ale možná paradoxně první krok, jak si volné dny užít.

Jen pro případ nouze


Tak jako ve vlastní hlavě, i v práci se vyplatí na dovolenou připravit. Odjet je zbytečné, když vás každou chvíli vrátí zpátky telefon nebo mail od kolegy. Psychologové doporučují se od pracovního prostředí úplně odstřihnout. Pokud opravdu nemůžete nechat na dva či tři týdny rozhodování jen na podřízených, je třeba pověřit konkrétní osoby, které mohou v krizi volat o radu nebo třeba poslat SMS.

Nejlepší rada pro manažera, který chce mít opravdu volno od pracovních povinností, je ale naučit se spoléhat na tým. "Skvělý šéf se pozná tak, že všichni pracují stejně, ne-li lépe, když tam on sám není. Na dovolenou mi nikdo nesmí psát ani volat. Očekávám, že si moji zástupci poradí," vysvětluje Oldřich Stejskal, ředitel telekomunikační společnosti 2N.

Jak tohoto stavu dosáhnout? Stanovovat pravomoci, delegovat odpovědnost, motivovat k samostatnosti. "Manažer, kterého jeho podřízení příliš potřebují, není šéf. Ze své funkce má řídit a vyvarovat se denního popohánění a kontrolování maličkostí. Mnozí to samozřejmě neumí a pak se diví, že je podřízení otravují se vším možným i během dovolené," vysvětluje Aleš Kalina.

Zcela zavrhovat spojení s prací ale není ideální řešení pro všechny. Řada lidí může být nervózní z toho, co se na ně navalí po návratu. Menší stres zažívají, když se občas podívají, zda jim neuteklo něco důležitého.

V takovém případě je na místě si přesně stanovit pravidla - a nepřekračovat je. Třeba že čtením mailů každý den strávíte patnáct minut před snídaní. "Osobně si již na dovolenou nevozím notebook a maily řeším přes smartphone pouze ráno a večer," říká Aleš Mudruňka, regionální ředitel společnosti Netgear pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Ano, v silně konkurenčním prostředí manažer musí rychle reagovat. Ale když kontakt s obchodními záležitostmi o dovolené omezí, rodina pak bude mít mnohem větší pochopení pro jeho pracovní vypětí po zbytek roku.

Dovolená se ale nesmí zvrhnout v "plnění plánu". Tlak na to, že musíte stihnout, vidět nebo dokázat miliony věcí, může vytvářet podobný stres jako neustálé telefonáty. K odpočinku patří aktivita - i pasivita. Lidé zaměření na výkon mají tendenci dávat přednost aktivnímu odpočinku a těžko se zbavují sklonu si dávat vysoké cíle i o dovolené, ať už je k tomu tlačí vlastní představa o ideálním volnu nebo třeba snaha vyzkoušet, co je momentálně in. Sami si pak neodpočinou a navíc zakládají na konflikty uvnitř rodiny. Není přece ostuda, zvlášť když je člověk kvůli práci stále na cestách, když dovolenou "jen" prolenoší na chalupě.

Bezbolestný návrat


Naplánovat se vyplatí i návrat. Pokud se prakticky hned z letiště nebo nádraží vrhnete zpátky do práce, zážitek rychle vyprchá. Chce to jet chvíli na meziplyn. Psycholog Radvan Bahbouch má užitečný zvyk. Po příjezdu z dovolené ještě na letišti zajde s rodinou do restaurace, tam posedí a vzpomínají, co všechno zažili: "Každý zážitek je třeba ,ukotvit'. Máme v mozku nádhernou galerii vzpomínek, které však rychle blednou. Už jenom to, že si znovu vybavíme, jak jsme byli třeba v Benátkách, v mozku vytvoří něco, čemu se říká neurosignatura. To znamená, že se v něm zážitek znovu ,rozsvítí'. Z každé dovolené pak můžeme mít opakovaný užitek jen tím, že zavřeme oči a znovu si příjemné chvíle přehrajeme."

Ani návrat do práce nemusí tolik bolet, když si s kolegy dříve, než se na vás navalí všechny nové problémy, domluvíte třeba chráněné dopoledne. Člověk by se neměl hned "rozjet" na plno. Neděste se plnou mailovou schránkou. Každý pochopí, že na vyřízení korespondence za pár týdnů potřebujete víc než deset minut.


5 užitečných tipů, jak omezit stres


Domluvte si, kdo vás o dovolené bude zastupovat.

Až budete posílat důležité dokumenty mailem kolegovi, připište do kopie svou adresu, abyste se k nim mohli dostat i na dovolené. Až je budou kolegové nutně potřebovat, můžete je znovu poslat odkudkoli.

Pokud ještě nemáte externí přístup do své pracovní pošty, zajistěte si jej.

Stanovte způsob a čas, kdy jste ochotni komunikovat s kolegy.

Po dovolené si nechte alespoň den na aklimatizaci, než se naplno pustíte do práce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist