Finanční společnosti na Wall Street začaly poprvé po dvou letech razantně nabírat nové zaměstnance a o ty nejlepší z nich svádějí tvrdý boj - pomocí vysokých platů a garancí zajímavých odměn.

Jen od února do května najaly finanční domy v New Yorku 6800 nových pracovníků, což je největší příliv od roku 2008, píše agentura Bloomberg. Počet pracovních míst navýšilo během prvního čtvrtletí i všech pět největších bank na dolním Manhattanu, tedy Bank of America, JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs i Morgan Stanley.

Celkově tak podle vládních statistik pracovalo ke konci května na ostrově mrakodrapů ve finančním odvětví 429 tisíc lidí. Stále je to ale o 45 tisíc pozic méně než v době před propuknutím finanční krize.

Až 8 milionů dolarů ročně

Současná rostoucí poptávka firem po dobrých bankéřích a obchodnících s cennými papíry teď mění postavení aktérů - trumfy v rukou už totiž nemají bankovní giganti, ale kvalifikovaní kandidáti na tyto pozice, o které se firmy doslova perou.

Z dubnové zprávy newyorské konzultantské skupiny Options Group vyplývá, že firmy nabízejí platy až o 30 nebo 40 % vyšší, než kolik očekávají samotní kandidáti, aby je odlákaly od konkurence. Podle personalistů šplhají nejvyšší platové balíčky až k 8 milionům dolarů (166,9 milionu korun) ročně.

"Když se trhy zmítaly v problémech, lidé ochotně pracovali za základní plat a ostatní záleželo na jejich výkonu. Teď se firmy o pracovníky často přetahují, místo aby je najímali na trhu práce. Musejí proto přijít se zajímavou nabídkou včetně jistých bonusů k platu," vysvětluje Richard Lipstein, šéf přední světové firmy ve vyhledávání manažerů Boyden Global Executive Search.

Vyšší platy navíc požadují i sami zaměstnanci. Očekávají totiž, že finanční instituce budou muset zpřísnit svoji politiku bonusů, aby byly schopné splnit pravidla nové finanční regulace v USA. Bonusy jsou přitom jednou z nejvíce diskutovaných otázek. Podle ekonomů i politiků by neměly být vázány na krátkodobé úspěchy manažerů, ale na jejich dlouhodobé výsledky. Milionové odměny svázané s obchodováním zaměstnanců totiž značně přispěly k pádu bank Bear Stearns a Lehman Brothers, který odstartoval finanční krizi.

Najímat v krizi se vyplatilo

Ne všichni začínají s najímáním nových lidí až teď. Například Jefferies Group využila nepříznivé situace na trhu práce během uplynulých dvou let a zvedla počet zaměstnanců o 25 procent. Podle slov jejího šéfa Richarda Handlera se v letech 2008 a 2009 naskytla jedinečná příležitost k nabírání nových kvalifikovaných lidí. "Tehdy byla situace o dost jednodušší. Velká část hráčů na trhu neměla peníze a propouštěla, zatímco zaměstnanci byli z této situace rozčarováni," vysvětluje Handler.

Nyní už jsou ale podmínky na trhu stabilnější. "Zkušení uchazeči dostávají mnoho nabídek k práci. Firmy tak většinou neriskují a jednají rychle, aby nepřišly o vhodného kandidáta. A to je zásadní změna na trhu," potvrzuje Constance Melrose, ředitelka pracovní agentury eFinancial Careers.

Elitní pracovní trh

30 - 40 procent

Tolik přidávají finanční domy navíc kvalifikovaným uchazečům o práci k jimi požadovanému platu, aby je odlákaly od nabídek konkurenčních bank.

6800 pracovních míst

ve finančním sektoru přibylo od února do května v New Yorku, což je nejvýraznější nárůst od roku 2008.

Statisíce finančníků

Wall Street nyní zaměstnává téměř 430 tisíc bankéřů, analytiků a obchodníků s cennými papíry. Před propuknutím finanční krize v létě roku 2007 jich ale bylo 474 tisíc.