Finanční společnosti na Wall Street začaly poprvé po dvou letech razantně nabírat nové zaměstnance a o ty nejlepší z nich svádějí tvrdý boj - pomocí vysokých platů a garancí zajímavých odměn.

Jen od února do května najaly finanční domy v New Yorku 6800 nových pracovníků, což je největší příliv od roku 2008, píše agentura Bloomberg. Počet pracovních míst navýšilo během prvního čtvrtletí i všech pět největších bank na dolním Manhattanu, tedy Bank of America, JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs i Morgan Stanley.

Celkově tak podle vládních statistik pracovalo ke konci května na ostrově mrakodrapů ve finančním odvětví 429 tisíc lidí. Stále je to ale o 45 tisíc pozic méně než v době před propuknutím finanční krize.

Až 8 milionů dolarů ročně

Současná rostoucí poptávka firem po dobrých bankéřích a obchodnících s cennými papíry teď mění postavení aktérů - trumfy v rukou už totiž nemají bankovní giganti, ale kvalifikovaní kandidáti na tyto pozice, o které se firmy doslova perou.

Z dubnové zprávy newyorské konzultantské skupiny Options Group vyplývá, že firmy nabízejí platy až o 30 nebo 40 % vyšší, než kolik očekávají samotní kandidáti, aby je odlákaly od konkurence. Podle personalistů šplhají nejvyšší platové balíčky až k 8 milionům dolarů (166,9 milionu korun) ročně.

"Když se trhy zmítaly v problémech, lidé ochotně pracovali za základní plat a ostatní záleželo na jejich výkonu. Teď se firmy o pracovníky často přetahují, místo aby je najímali na trhu práce. Musejí proto přijít se zajímavou nabídkou včetně jistých bonusů k platu," vysvětluje Richard Lipstein, šéf přední světové firmy ve vyhledávání manažerů Boyden Global Executive Search.

Vyšší platy navíc požadují i sami zaměstnanci. Očekávají totiž, že finanční instituce budou muset zpřísnit svoji politiku bonusů, aby byly schopné splnit pravidla nové finanční regulace v USA. Bonusy jsou přitom jednou z nejvíce diskutovaných otázek. Podle ekonomů i politiků by neměly být vázány na krátkodobé úspěchy manažerů, ale na jejich dlouhodobé výsledky. Milionové odměny svázané s obchodováním zaměstnanců totiž značně přispěly k pádu bank Bear Stearns a Lehman Brothers, který odstartoval finanční krizi.

Najímat v krizi se vyplatilo

Ne všichni začínají s najímáním nových lidí až teď. Například Jefferies Group využila nepříznivé situace na trhu práce během uplynulých dvou let a zvedla počet zaměstnanců o 25 procent. Podle slov jejího šéfa Richarda Handlera se v letech 2008 a 2009 naskytla jedinečná příležitost k nabírání nových kvalifikovaných lidí. "Tehdy byla situace o dost jednodušší. Velká část hráčů na trhu neměla peníze a propouštěla, zatímco zaměstnanci byli z této situace rozčarováni," vysvětluje Handler.

Nyní už jsou ale podmínky na trhu stabilnější. "Zkušení uchazeči dostávají mnoho nabídek k práci. Firmy tak většinou neriskují a jednají rychle, aby nepřišly o vhodného kandidáta. A to je zásadní změna na trhu," potvrzuje Constance Melrose, ředitelka pracovní agentury eFinancial Careers.

Elitní pracovní trh

30 - 40 procent

Tolik přidávají finanční domy navíc kvalifikovaným uchazečům o práci k jimi požadovanému platu, aby je odlákaly od nabídek konkurenčních bank.

6800 pracovních míst

ve finančním sektoru přibylo od února do května v New Yorku, což je nejvýraznější nárůst od roku 2008.

Statisíce finančníků

Wall Street nyní zaměstnává téměř 430 tisíc bankéřů, analytiků a obchodníků s cennými papíry. Před propuknutím finanční krize v létě roku 2007 jich ale bylo 474 tisíc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist