Spekulace o tom, že německá banka Hypo Real Estate nesplní podmínky zátěžové zkoušky, získala včera reálnější obraz, když zprávu potvrdili i představitelé nejvyšších politických kruhů.
Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že zprávy o neúspěchu banky, které pronikly na veřejnost, jsou důvěryhodné. Merkelová ale zároveň řekla, že zátěžové testy 91 evropských bank jsou založeny na reálných předpokladech a přinesou na trhy opět důvěru, uvedla agentura Bloomberg.
Kancléřku největší evropské ekonomiky podpořili i další politici. "Brzy uvidíte, že testy spolu s zeštíhlováním státních rozpočtů zvýší důvěru v eurozónu," prohlásil včera ministr financí Německa Wolfgang Schäuble v Paříži po setkání s francouzskou ministryní hospodářství Christine Lagardeovou - dva dny před plánovaným zveřejněním výsledků.
Lagardeová na dotaz listu Le Figaro, co očekává od zveřejnění výsledků prověrky bank, odpověděla, že si je velmi jistá, že francouzské banky testy zvládnou.
Jenže o slušných výsledcích většiny bank pochybuje jen málokdo. Mnohem větší starosti teď odborníkům a investorům dělá to, jestli se testy dají považovat za věrohodné.
"Pokud ty banky, o kterých se dopředu předpokládá, že neuspějí, nakonec prověrkou projdou bez potíží nebo jen s mírným navýšením kapitálu, trhy tyto testy pravděpodobně vyhodnotí jako málo přísné," uvedl ve zprávě pro klienty stratég výzkumné firmy CreditSights z New Yorku Atish Kakodkar. A to by důvěru v bankovní sektor navracelo už hůře.
Podle něj by se tím výrazně snížila spolehlivost celého testování, což by vyvolalo novou vlnu obav z rizika na trzích a možná i znovu roznítilo krizi.
Za nejvíce ohrožené finanční domy přitom trhy považují zejména malé španělské spořitelny (cajas) a německé zemské banky, z nichž většina není obchodována na burzách.
Výbor pro evropský bankovní dohled (CEBS), který testy provádí, mezitím vyzval testované banky, aby odhadly, kolik dodatečného kapitálu budou potřebovat při nepříznivém vývoji podmínek na trhu.
Jeden ze scénářů přitom zahrnuje dvouletý propad ekonomiky, zatímco druhý scénář počítá i s další dluhovou krizí. Banky přitom musí dosáhnout alespoň 6procentní úrovně kapitálové přiměřenosti - takzvaného Tier 1 Capital ratio.
To udává, jak velkou část rizikově zatížených aktiv banka kryje svým kapitálem.
Jako první včera přiznala nedostatečnou vybavenost největší slovinská banka NLB, která proto plánuje posílit kapitál o 400 milionů eur.
Zátěžové testy, kterými v současné době evropské banky procházejí, musí navrátit důvěru.
Angela Merkelová, německá kancléřka
BANKA NEUSPĚJE
Německá kancléřka Merkelová potvrdila, že zprávy o neúspěchu Hypo Real Estate v testech jsou věrohodné.
FOTO: BLOOMBERG
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist