Zlatá horečka

1500 dolarů za unci
by měla pokořit cena zlata do konce letošního roku. To by znamenalo nárůst o dalších 20 procent oproti současné ceně, která se pohybuje okolo 1200 dolarů za unci.

1256,8 dolaru za unci
je historické maximum ceny zlata. Rekordní hodnoty dosáhla cena žlutého kovu letos 18. června.

Důvody pro další růst ceny
Za dlouhodobým zvyšováním ceny zlata budou stát vyšší náklady na jeho těžbu a silnější poptávka v Číně. Bude mu zřejmě nahrávat i oslabující dolar.

Zlatá horečka, která před deseti lety odstartovala růst ceny žlutého kovu, nepolevuje a investoři ho jsou ochotni nakupovat i za neustále rostoucí ceny. Se stoupající hodnotou zlata se však také častěji objevují varování, že se okolo drahého kovu nafukuje cenová bublina.

"Vyhněte se zlatu, nevěřím důvodům, které se pro další růst jeho ceny uvádějí," varuje Manpreet Gill ze společnosti Barclays Wealth. Často se jako důvod zmiňuje příliš uvolněná politika centrálních bank, která vyvolá růst inflace. Zlato se přitom obecně považuje za bezpečný přístav, který ochrání investici před znehodnocením měny.

"Pokud se podíváme na modely posuzující uvolněnost měnové politiky, uvidíme, že by měla být uvolněnější," nesouhlasí Gill. Dodává, že cena zlata by ve skutečnosti měla odpovídat 1000 dolarům za unci.

V současnosti se jeho hodnota pohybuje okolo 1200 dolarů za unci a v červnu pokořila historické maximum 1256,80 dolaru. Od začátku roku stoupla zhruba o 10 procent - investoři v něm hledali jistotu uprostřed evropské dluhové krize.

Podle analýzy Credit Suisse se může cena zlata do konce roku vyšplhat až na 1500 dolarů. To by z něj učinilo nejvýkonnější aktivum na trhu. Právě hranice 1500 dolarů má být podle banky zlomovým bodem, kdy investoři začnou vnímat růst ceny kovu jako bublinu.

"Problém s každou bublinou je, že se může nafukovat dlouho. Nedoporučuji proto přidávat zlato do investičních portfolií. Jsou lepší aktiva, kterými se můžete zajistit proti riziku, a lepší způsoby, jak riskovat," tvrdí Gill. Doporučuje proto nakupovat akcie v USA a Evropě.

Slepá víra ve zlato

Skeptický vůči investicím do zlata je i komentátor listu Financial Times Peter Tasker. Investoři se podle něj chovají iracionálně a slepě nakupují zlato jak v době hospodářského růstu, tak v době krize. "Pravdou je, že zlato není investice. Investoři bez rozmyslu věří teorii, že ho od nich vždy někdo koupí za vyšší cenu. Neinvestují, ale spekulují," píše Tasker.

Před cenovou bublinou zlata varoval již v březnu proslulý investor George Soros. Tehdy se přitom jeho hodnota pohybovala ještě okolo 1100 dolarů. Reakce analytiků na toto tvrzení byly rozporuplné. "Jen to, že cena zlata stoupá desátým rokem, ještě neznamená, že je okolo něj bublina," oponoval Jeffrey Christian ze společnosti CPM Group. "Možná že bublina je, ale můžeme z ní profitovat. Zlato může stát až tři tisíce dolarů, než dojde ke zlomu," podpořil Sorose komoditní poradce Jeffrey Nichols.

S dlouhodobým růstem ceny zlata počítá i Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum. "Zlato je drahé a krátkodobě může jeho cena poklesnout až na 1100 dolarů. Dlouhodobě ale podraží," řekl HN Tomčiak. Jako důvod uvádí rostoucí náklady na těžbu zlata a zvyšující se poptávku v Číně. Nahrávat by měl zlatu i oslabující dolar. "Zlato by mělo být součástí investičních portfolií, ochrání před inflací," doporučuje Tomčiak.



ZLATÁ JISTOTA

Cena zlata, tradičně bezpečné investice, pokořila letos svůj rekord kvůli obavám z evropského zadlužení.
FOTO: BLOOMBERG

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist