Zatímco se v současnosti pozornost investorů soustředí především na zdražování zlata, nenápadně boří cenové rekordy i zlato bílé, jak je často nazývána bavlna. Cena této komodity překonala poprvé po 15 letech hranici jednoho dolaru za libru (0,45 kg) a očekává se, že historické rekordy budou padat i nadále.
Cenu bavlny tlačí vzhůru strach ze špatné úrody, sílící poptávka největšího odběratele Číny i zájem spekulantů, kteří počítají se zdražováním této textilní suroviny.
Cena prosincového future na bavlnu (kontrakt s dodávkou v prosinci) začala prudce stoupat koncem července. Tedy v době, kdy Pákistán, který je čtvrtým největším producentem bavlny na světě, postihly ničivé povodně.
Podle agentury Reuters začali ve stejné době investoři a hedgeové fondy pumpovat peníze na trh s bavlnou, protože ho považovali za podhodnocený.
Od začátku srpna vzrostla cena bavlny o 28 procent a od začátku roku o více než 33 procent. Včera večer se pohybovala okolo 1,1071 dolaru za libru.
Úroda je přitom ohrožena na plantážích všech nejdůležitějších světových pěstitelů bavlny. Světovou jedničku Čínu sužují nízké teploty a deště, Indii trápí příliš dlouho trvající monzuny a problémy s počasím řeší i USA, které jsou největším světovým vývozcem bavlny.
Indie, dvojka ve vývozu bavlny, navíc zvažuje, že omezí export této plodiny, jak to učinila již v dubnu.
Čína mezitím zvyšuje dovoz této komodity. Podle tamních statistik zveřejněných agenturou Bloomberg se v srpnu objem importu bavlny meziročně zdvojnásobil. V srpnu se do Číny dovezlo přes 240 metrických tun bavlny.
"Očekáváme, že cena bavlny dlouhodobě poroste. Do konce roku by mohla zdražit o 5 až 10 procent," uvedl pro HN analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.
To je špatná zpráva pro výrobce textilu a oděvů, kteří se v létě snažili růst cen přečkat v naději, že opět klesnou. To se však nestalo a nyní musí bavlnu nakupovat ještě dráž. Situace může podle listu Financial Times vést k tomu, že se bavlna začne nahrazovat polyestery.
Podle výkonného ředitele Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu ČR (ATOK) Jiřího Kohoutka začíná být zvyšování cen bavlny i v Česku velkým problémem a české textilky na ně doplatí. Konkurence totiž nedovolí, aby se výrobky příliš zdražovaly. Jak se to nakonec projeví na cenách textilu a oblečení, není jisté. "Otázkou je, zda firmy zdražení bavlny promítnou do cen oděvů hned. Mají určité zásoby, a tak budou nejspíš vyčkávat," myslí si Tomčiak.
Růst cen komodit od začátku roku
bavlna -> 33 %
pšenice -> 30 %
zlato -> 14 %
měď -> 3,6 %
SKLIZEŇ BUDE CHUDÁ
Plantáže hlavních pěstitelů bavlny - Číny, Indie, Pákistánu a USA - sužují rozmary počasí. Čína, která je největším dovozcem této komodity, proto zvyšuje její import.
FOTO: BLOOMBERG
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist