Zatímco se v současnosti pozornost investorů soustředí především na zdražování zlata, nenápadně boří cenové rekordy i zlato bílé, jak je často nazývána bavlna. Cena této komodity překonala poprvé po 15 letech hranici jednoho dolaru za libru (0,45 kg) a očekává se, že historické rekordy budou padat i nadále.

Cenu bavlny tlačí vzhůru strach ze špatné úrody, sílící poptávka největšího odběratele Číny i zájem spekulantů, kteří počítají se zdražováním této textilní suroviny.

Cena prosincového future na bavlnu (kontrakt s dodávkou v prosinci) začala prudce stoupat koncem července. Tedy v době, kdy Pákistán, který je čtvrtým největším producentem bavlny na světě, postihly ničivé povodně.

Podle agentury Reuters začali ve stejné době investoři a hedgeové fondy pumpovat peníze na trh s bavlnou, protože ho považovali za podhodnocený.

Od začátku srpna vzrostla cena bavlny o 28 procent a od začátku roku o více než 33 procent. Včera večer se pohybovala okolo 1,1071 dolaru za libru.

Úroda je přitom ohrožena na plantážích všech nejdůležitějších světových pěstitelů bavlny. Světovou jedničku Čínu sužují nízké teploty a deště, Indii trápí příliš dlouho trvající monzuny a problémy s počasím řeší i USA, které jsou největším světovým vývozcem bavlny.

Indie, dvojka ve vývozu bavlny, navíc zvažuje, že omezí export této plodiny, jak to učinila již v dubnu.

Čína mezitím zvyšuje dovoz této komodity. Podle tamních statistik zveřejněných agenturou Bloomberg se v srpnu objem importu bavlny meziročně zdvojnásobil. V srpnu se do Číny dovezlo přes 240 metrických tun bavlny.

"Očekáváme, že cena bavlny dlouhodobě poroste. Do konce roku by mohla zdražit o 5 až 10 procent," uvedl pro HN analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

To je špatná zpráva pro výrobce textilu a oděvů, kteří se v létě snažili růst cen přečkat v naději, že opět klesnou. To se však nestalo a nyní musí bavlnu nakupovat ještě dráž. Situace může podle listu Financial Times vést k tomu, že se bavlna začne nahrazovat polyestery.

Podle výkonného ředitele Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu ČR (ATOK) Jiřího Kohoutka začíná být zvyšování cen bavlny i v Česku velkým problémem a české textilky na ně doplatí. Konkurence totiž nedovolí, aby se výrobky příliš zdražovaly. Jak se to nakonec projeví na cenách textilu a oblečení, není jisté. "Otázkou je, zda firmy zdražení bavlny promítnou do cen oděvů hned. Mají určité zásoby, a tak budou nejspíš vyčkávat," myslí si Tomčiak.


Růst cen komodit od začátku roku


bavlna -> 33 %


pšenice -> 30 %


zlato -> 14 %


měď -> 3,6 %




SKLIZEŇ BUDE CHUDÁ
Plantáže hlavních pěstitelů bavlny - Číny, Indie, Pákistánu a USA - sužují rozmary počasí. Čína, která je největším dovozcem této komodity, proto zvyšuje její import.
FOTO: BLOOMBERG

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist