Jsou jako jeden organismus, otec a syn. Když Michal Fiedor přebíral titul Živnostník roku Moravskoslezského kraje, nemohl si pro ocenění nepřijít se svým synem Lukášem. Jsou ve svém podnikání pevně spjati. Zatímco otec Michal, od narození silně zrakově postižený, ladí zvuk pian a klávesových nástrojů, syn Lukáš se soustředí na mechanické opravy. "Mám sice jen 25 procent zraku, ale s konkurencí bojuji jako každý jiný, zdravý člověk," říká Michal Fiedor. "Pro povolání ladiče se člověk musí narodit. Chce to výborný hudební sluch, božskou trpělivost a řemeslný fortel spolu s nadšením." Devětapadesátiletý muž dává zvuk pianům už více než 40 let. Po absolvování odborné školy ladičské působil od začátku sedmdesátých let v podniku Služby města Ostravy jako ladič klavírů, ale hned v roce 1989 se osamostatnil a pod obchodní značkou Pianoservis Fiedor se vydal na dráhu živnostníka.

Roky pracoval sám, s výrazně rozšířenou nabídkou služeb přišel na trh až před pěti lety, a to v okamžiku, kdy začal spolupodnikat se synem Lukášem, vyučeným specialistou v oboru klavírní mechanik a stavitel klavírů. "Teď už spolu dokážeme snad i nemožné. A je nám dobře, protože si velmi rozumíme," uvádí otec Fiedor. Dnes sehraná dvojice zvládá, kromě běžných oprav a ladění, i chystat nástroje pro špičkové mezinárodní koncerty nebo třeba i pro domácí festival Colours of Ostrava, kde vystupovali světoví klavírní umělci jako Regina Spector.

sms: 900 11 04 ziv 7

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist