Ředitelé velkých českých firem považují současné ekonomické prostředí za velmi nejisté a nestabilní. Tři čtvrtiny z nich pak jako největší problém, týkající se jejich firem, zmiňují nedostatek vhodně vzdělaných lidí. Vyplývá to ze studie, kterou provedla v Česku firma IBM a Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA).

Studie navazuje na celosvětový průzkum, který provádí společnost IBM mezi významnými manažery.

Ve světě stejně jako v Česku očekávají ředitelé velkých společností v příštích letech velkou nestabilitu okolního prostředí, ať už jde o vývoj jednotlivých ekonomik nebo o nové technologie. Manažeři se navíc obávají, že jejich firmy by mohly poškodit vládní intervence do ekonomiky, které se podle nich v příštích letech zvýší. V Česku vidí snahy o regulaci jako jeden z nejdůležitějších trendů podle studie 13 procent šéfů firem, ve světě jsou tato čísla vyšší. V USA to jako trend budoucnosti označilo 87 procent dotázaných.

Specificky českým problémem je podle českých ředitelů školství špatně připravující studenty pro praxi a nedostatečná podpora vědy a aplikovaného výzkumu. Nejhůř šéfové hodnotili absolventy ekonomických škol. "Nechali jsme rozpadnout naše školství," komentovala to Miroslava Kopicová, bývalá ministryně školství a členka vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

"Byli jsme navíc tak úspěšní v lákání jednoduchých zahraničních investic, že to mělo na naší konkurenceschopnost devastující vliv. Neměli jsme potřebu inovovat," dodala Kopicová.