Ředitelé velkých českých firem považují současné ekonomické prostředí za velmi nejisté a nestabilní. Tři čtvrtiny z nich pak jako největší problém, týkající se jejich firem, zmiňují nedostatek vhodně vzdělaných lidí. Vyplývá to ze studie, kterou provedla v Česku firma IBM a Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA).
Studie navazuje na celosvětový průzkum, který provádí společnost IBM mezi významnými manažery.
Ve světě stejně jako v Česku očekávají ředitelé velkých společností v příštích letech velkou nestabilitu okolního prostředí, ať už jde o vývoj jednotlivých ekonomik nebo o nové technologie. Manažeři se navíc obávají, že jejich firmy by mohly poškodit vládní intervence do ekonomiky, které se podle nich v příštích letech zvýší. V Česku vidí snahy o regulaci jako jeden z nejdůležitějších trendů podle studie 13 procent šéfů firem, ve světě jsou tato čísla vyšší. V USA to jako trend budoucnosti označilo 87 procent dotázaných.
Specificky českým problémem je podle českých ředitelů školství špatně připravující studenty pro praxi a nedostatečná podpora vědy a aplikovaného výzkumu. Nejhůř šéfové hodnotili absolventy ekonomických škol. "Nechali jsme rozpadnout naše školství," komentovala to Miroslava Kopicová, bývalá ministryně školství a členka vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.
"Byli jsme navíc tak úspěšní v lákání jednoduchých zahraničních investic, že to mělo na naší konkurenceschopnost devastující vliv. Neměli jsme potřebu inovovat," dodala Kopicová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist