Prvních dvacet minut obchodování na burze ve středu stačilo k tomu, aby akcie operátora O2 spadly o 11 procent. Hodnota české telekomunikační jedničky se tak rázem snížila o více než deset miliard korun.
Ve čtvrtek akcie otevřely na 272,2 korunách za akcii a propadají se dál. Podle analytiků je pravděpodobné, že cena akcií O2 bude v následujících dnech a týdnech dále klesat, a to až k hranici 250 korun, tedy na doposud nejnižší letošní úroveň.
Nejprudší pád akcií operátora za poslední rok odstartovala zpráva, že si od něj jeho většinový vlastník, finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, plánuje půjčit 24,8 miliardy korun. PPF by si tak z O2 vytáhla více než třetinu sumy, za kterou jej před rokem kupovala (63,6 miliardy korun).
Pro menšinové akcionáře je to mimořádně špatná zpráva. Podle analytiků to totiž znamená, že O2 v dalších letech pravděpodobně sníží anebo zcela přestane vyplácet dividendy.
"Domníváme se, že investoři se maximálně dočkají výplaty sto procent čistých zisků, v příštím roce tedy maximálně 13 korun na akcii," říká Tomčány.
Podle analytika Fio banky Pavla Hadrouška by pro minoritní akcionáře bylo úspěchem, i kdyby O2 vyplácelo příští rok dividendu ve výši pouhých deseti korun na akcii. Letos už mají akcionáři dividendu jistou. Vyplacená bude 27. října a dostanou 18 korun na akcii.
Další analytici pak dokonce tvrdí, že operátor nemusí vyplácet dividendy vůbec. "Pokud PPF získá od O2 úvěr, není důvod, proč by operátor nadále dividendy vyplácel," říká analytik České spořitelny Petr Bártek.
Kvůli pětadvacetimiliardové půjčce by se navíc muselo výrazně zvýšit doposud takřka nulové zadlužení O2. Čistý dluh by podle propočtů analytika Patria Direct Tomáše Tomčányho měl vzrůst na 1,5násobek ročního provozního zisku společnosti. Tento poměr by tak byl takřka dvojnásobný oproti ostatním telekomunikačním společnostem v regionu střední Evropy.
Žádné překvapení
"To, co PPF udělala, není žádným překvapením. Nedalo se čekat, že tato finanční skupina bude stejně štědrým majoritním vlastníkem jako španělská Telefónica. Je otázkou, do jaké míry je tento přístup morální, na stranu druhou je PPF známá jako dravý investiční investor a podobným způsobem postupovala již dříve. Menšinoví akcionáři už podle mě dávno neměli v O2 být," říká Hadroušek.
Scénář, kdy koupí majoritní podíl ve společnosti a ihned z ní vysaje část peněz, nepoužívá PPF poprvé. Podobně postupovala například při ovládnutí České pojišťovny v roce 2001.
Současný vývoj je tvrdou ranou především pro UniCredit, druhého největšího akcionáře O2 s podílem 5,68 procenta. Jen kvůli včerejšímu propadu akcií O2 se hodnota jejího podílu ve společnosti snížila o zhruba 370 milionů korun. Za celý den nakonec jejich cena spadla o sedm procent.
Zatím není jasné, zda se menšinoví akcionáři budou snažit nějakým způsobem zabránit PPF v její snaze vytáhnout z operátora O2 peníze. Mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek nechtěl celou záležitost komentovat.
Doposud nejsou známy konkrétní podmínky, za kterých by O2 půjčovalo PPF peníze. "Jediné, co vím, je, že tuto žádost dostalo představenstvo 13. října, bez prodlevy ji projednalo a rozhodlo, že bude učiněna analýza a připraveny nezbytné kroky pro případné schválení tohoto úvěru," říká šéf vztahů s investory v O2 Jan Huk. Ani PPF nechtěla podrobnosti chystané transakce komentovat.
Jisté je zatím pouze to, že úvěr by měl být poskytnut na sedm let, přičemž úroky by byly splaceny až po uplynutí této lhůty. To podle analytiků naznačuje, že se do té doby bude PPF snažit zbavit všech minoritních akcionářů v O2.
"Kdyby totiž PPF za sedm let ovládala O2 ze sta procent, bude úroky v podstatě vyplácet sama sobě," vysvětluje analytik České spořitelny Bártek.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.