Přestože jej moskevská radnice vystěhovala, významné ruské dokumentární divadlo Teatr.doc, které v minulosti hostovalo v pražské Arše či v Divadle Komedie, kvůli tomu nezanikne. Spolek nalezl nové sídlo v moskevské ulici Spartakovská, kde bude působit od příštího roku. Na Facebooku o tom informovala výkonná ředitelka divadla Jelena Greminová.
Historický dům z 18. století členové Teatru.doc opraví díky penězům z crowdfundingové kampaně, v níž vybrali 520 tisíc rublů, dle aktuálního kurzu zhruba 230 tisíc korun. Kampani pomohlo i zastání, kterého se divadelníkům dostalo od režisérky Elyse Dodgsonové z londýnského Royal Court Theatre, profesorky Moniky Greenleafové ze Stanfordovy univerzity či britského dramatika Toma Stopparda. Ten v otevřeném dopise zveřejněném na serveru Colta.ru označil Teatr.doc za jedno z nejdůležitějších divadel současnosti.
Moskevská radnice se v květnu rozhodla odstoupit od nájemní smlouvy s divadlem, odbor správy majetku o tom však divadlo informoval až v polovině října. Tehdy úředníci napsali, že divadlo provedlo protiprávní stavební úpravy. Podle ředitelky se však pouze jedno okno nahradilo dveřmi tak, aby prostor splňoval požadavky nové městské vyhlášky o požárních předpisech. Přesto úředníci rozhodli, že Teatr.doc musí prostor v moskevské ulici Trjochprudnyj pereulok, kde hrál od roku 2002, opustit. Nepomohla ani internetová petice, již podepsalo přes 6000 lidí a se kterou se představitelé divadla v říjnu obrátili na moskevského starostu Sergeje Sobjanina. Radnice však žádost zamítla a starosta později v rozhovoru pro stanici Echo Moskvy prohlásil, že o Teatru.doc nikdy neslyšel.
Ředitelka divadla Greminová na sociálních sítích vyjádřila obavu, zda divadelníci nebyli vykázáni z politických důvodů. Teatr.doc totiž provozuje politickou satiru a takzvané dokumentární divadlo, jímž reaguje na aktuální dění. Před prezidentskými volbami v roce 2012 uvedl hru srovnávající Vladimira Putina se Silviem Berlusconim, dalšími představeními reagoval na zatýkání demonstrantů na Bolotném náměstí. V listopadu divadlo hrálo inscenaci o Rusech, kteří na dovolenou jezdí na Krym, v prosinci následovala performance nazvaná 150 důvodů, proč nebránit vlast.
"Moskevské úřady na lidi z kulturní a divadelní obce plivou. Šušká se, že rozhodnutí bylo politické," uvedla na Facebooku výkonná ředitelka divadla. Tak situaci vnímá rovněž umělecký ředitel Gogolova centra Kirill Serebrennikov. "Nejspíš si nějaký úředník řekl: Pomluvili Putina, tak je zavřeme," napsal Serebrennikov. A podobně kauzu vidí i západní tisk, například deník Washington Post o vystěhování divadla referoval v článku nazvaném Disidentské ruské umělce zmáčkl politický tlak.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist