Největší obavy o svobodu médií mají ve střední Evropě Slováci a Maďaři. V Polsku po konci vlády konzervativní pravice v roce 2023 tato obava poklesla. V Česku naopak vzrostla, a to nejspíš v souvislosti s očekávanými parlamentními volbami a jejich dopadem na veřejnoprávní média, ukázal průzkum Rady pro redakční nezávislost mediálního domu Economia, vydavatele HN, a Bakala Foundation.

Čtvrtý průzkum v řadě už nabídl srovnání s tím, jak se názory obyvatel zemí visegrádské čtyřky vyvíjejí od roku 2022, tedy od plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Autor průzkumu, sociolog Václav Štětka z britské Univerzity Loughborough, letos zařadil do dotazníku mezi potenciální vnější hrozby pro svobodu médií ve střední Evropě kromě států i nejbohatšího muže světa a majitele sociální sítě X (bývalý Twitter) Elona Muska.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Voliči kterých stran mají z Muska nejmenší obavy.
  • Co si myslí Středoevropané o sociálních sítích.
  • Jakou roli čekají v mediálním prostředí od EU.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se