Schválně - kolik je na světě pokladů uložených v poličkách za pár stovek z Ikey? Tenhle nejdřív spal 40 let v zemi, pak dalších 30 čekal na ocenění. Na zámku v Bečově nad Teplou koncem loňského roku zjistili, že mají ve sklepě naprosto jedinečnou sbírku prvotřídního alkoholu, který se našel po šlechtických majitelích.
Celkem 136 lahví vína, koňaku a šampaňského má hodnotu 20 milionů korun.
Drahý alkohol v Bečově
Vína pocházející z konce 19. století budou v dalších letech nejspíš novou turistickou atrakcí zámku, na kterém se při detektivním pátrání našel slavný relikviář svatého Maura, památka srovnatelná s českými korunovačními klenoty. Ale zároveň staví památkáře a úředníky před problém, jaký ještě nikdy nemuseli řešit. Archivní víno je podle odborníků právě teď na svém vrcholu, tedy nejchutnější, jaké jen může být. A časem se bude jen horšit. Takže by se mělo vypít? A je vůbec možné vypít národní památku?
Víno schovali k relikviáři
Že v Bečově, ležícím uprostřed kopcovitého a málo obydleného Slavkovského lesa, mají sbírku vín a koňaku, se vědělo už od roku 1985.
Tehdy policejní pátrači vyzvedli z podlahy kaple zlatem a drahokamy zdobenou schránku na relikvie svatých, pocházející ze 13. století z území dnešní Belgie. Po válce ji tam ukryli členové rodu Beaufortů, majitelů zámku, kteří museli kvůli kolaboraci s nacisty z Československa odejít. Relikviář svatého Maura, který pak prošel jedenáctiletým restaurováním a je dnes hlavním lákadlem bečovského zámku, byl v zemi těmito víny obložený. "Dalo se čekat, že to víno bude mít cenu, když ho někdo ukryl společně s relikviářem," říká kastelán Tomáš Wizovský, který od nástupu na zámek v roce 2002 několik let upozorňoval, že by bylo dobré nechat víno ocenit. Nic se ale nedělo, jen jednou ročně se kolem vína zapálily sirné knoty proti škůdcům.
Až loni v listopadu Jakub Přibyl, hlavní sommeliér společnosti Wine & Spirits, vyřkl částku, kterou nikdo nečekal: 20 milionů. Mezi víny objevil například bordeaux, portské nebo burgundské ze špičkových francouzských vinařství. "Bylo to víno už tehdy nadstandardní, vytříbené i na šlechtické poměry," vysvětluje kastelán Wizovský. Znalec vína Přibyl si nejdřív mohl prohlédnout fotky lahví, ale ty mu ještě moc neřekly. "Teprve když jsem do Bečova přijel, na první pohled mi bylo jasné, že to je něco výjimečného," vzpomíná sommeliér. O jedné značce se například ví, že dnes v takovém stáří existují jen dvě lahve na světě. Prodávají se zhruba za půl milionu korun. "A takových je na zámku šest," vypočítává Přibyl.
Dnes je skvělé, za pár let nic moc
Vína jsou dnes uložená ve střeženém sklepě se stálou teplotou, od roku 2017 je čeká vystavení v opravované části zámku, která se rekonstruuje za více než 90 milionů. Přesunou se tam právě z té levné dřevěné vinotéky z Ikey, kterou kastelán narychlo pořídil. Bude ještě nutné dát lahvím nové zátky, protože ty přes 120 let staré už dnes příliš netěsní. Neměl by to být problém - vinařství, dodavatel rodu Beaufortů, stále existuje.
Na druhou stranu, podle sommeliéra Přibyla bude příštích 10 až 15 let pro bečovské víno zlomových. Přestože jde o sladká vína odolávající času, začnou pomalu upadat. Tedy i ztrácet na ceně. A zároveň mají oficiální razítko státem chráněné památky, kterou není možné jen tak prodat v mezinárodní aukci, nebo dokonce jen tak rozlít do skleniček. "Bude to precedens, který tady ještě nikdy nebyl. Je to památka, ale živá. Taková, která během let degraduje. Takže jsou dvě možnosti. Buď rezignujeme na obsah a budeme víno vnímat jako nějakou historickou hodnotu. Nebo se prostě prodá a někdo ho vypije," vysvětluje Wizovský, kterému se kupodivu ještě žádný sběratel vína neohlásil s nabídkou, že sbírku koupí. A kastelán si není jistý, jestli by i on sám vůbec kvalitu vína ocenil, kdyby ho směl ochutnat. "Jsem Západočech, takže spíš pivař," směje se Wizovský.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist