Státní agenturu CzechInvest opouštějí další důležití zaměstnanci. Minulý týden například složil funkci šéf odboru řízení investičních projektů, před ním pak vedoucí oddělení, které podporovalo firmy zabydlené na českém trhu.

Hospodářské noviny navíc už před dvěma týdny popsaly, jak agentura přišla - po zřejmě vykonstruovaném obvinění z korupce - o hlavního vyjednávače s investory Petra Pospíšila.

Důvody téměř všech odchodů jsou stejné: nesouhlas s tím, jak agenturu vede nový ředitel Karel Kučera. Podle kritiků nemá třiatřicetiletý právník a ekonom Kučera zkušenosti.

Uměli jednání i večeře

Kučera o situaci v agentuře nechce mluvit přímo, přes mluvčí vzkázal, že odchody nevybočují z běžného průměru. "Chod a aktivity agentury, tedy ani jednání s investory, nejsou ohroženy," ujistila mluvčí Petra Menclová.

Jenže po těchto výpovědích CzechInvestu budou chybět lidé, kteří ve zmíněné oblasti dlouhodobě působili. A vědí, co investoři chtějí a jak se přesvědčují: od oficiálních nabídek až třeba po pozvání na večeři.

Ředitele Kučeru dosadil loni v říjnu ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Šlo o překvapivou volbu, protože když se Kučera v minulosti ucházel o místo v konkurzu, nedostal se ani do užšího kola.

Jmenování Kučery znechutilo dosavadního ředitele Ondřeje Votrubu, který vzápětí odešel. Později dal výpověď vedoucí oddělení nových projektů, byť proto, že měl jinou nabídku.

I tak ale počet odchodů lidí z vysokých funkcí dává dohromady číslovku pět.

Tři firmy vyhrávaly na střídačku

Novou posilou Kučerova týmu se stal Viktor Jahna, člověk, který dříve vedl IT sekci. Vrátil se na stejnou funkci, přestože po něm zůstalo silné podezření ze zadávání nevýhodných zakázek.

Když CzechInvest před rokem převzal Votruba, zjistil v IT vybavení nesrovnalosti, mimo jiné při nákupech vybavení pro zahraniční zastoupení agentury v Londýně nebo v Šanghaji.

Například VPN brány pro dálkové připojení vyslanců CzechInvestu do firemní sítě pořídilo IT oddělení za 188 tisíc korun za kus. Šlo o zařízení, které mohly využívat desítky lidí, v zahraničních kancelářích je přitom využili nanejvýš dva lidé.

Votruba si proto objednal posudek experta, jestli tyto zakázky byly výhodné, či ne. "Potvrdilo se, že nákupy nebyly v pořádku," řekl Votruba.

Jeden ze závěrů zněl, že CzechInvest pořizoval drahé věci bez zvážení, jestli jsou potřeba. Jako právě zmíněné VPN brány. Až se zdálo, že šlo hlavně o to, utratit co nejvíc peněz. Jiné věci se zase daly pořídit i několikanásobně levněji. Celkový výsledek těchto nákupů: během devíti zakázek se zbytečně odčerpalo 12,8 milionu. "V průměru CzechInvest nakoupil za 2,41krát vyšší cenu, než bylo v danou dobu obvyklé," stojí ve shrnutí prověrky.

Mluvčí CzechInvestu dnes říká, že nešlo o posudek znalce ani renomovaného auditora - proto nemá žádnou váhu. Nadto že se o tyto tendry zajímala i policie, aniž někoho obvinila. Na druhou stranu ale agentura nemá žádný "kontraaudit", který by podezření z předražování vyvracel. Přesto se bývalý šéf IT mohl vrátit.

"Pan Jahna byl řízením odboru IT pověřen na základě největších zkušeností a odbornosti v rámci interního týmu agentury," vysvětlila mluvčí CzechInvestu Petra Menclová.

Ještě jedné věci si autoři analýzy všimli: ve všech soutěžích se opakovala jména všehovšudy tří firem, které na střídačku vyhrávaly. Do některých tendrů se přihlásily dvě z nich, do jiných jen jedna. Přitom šlo o běžné zboží, které nabízí stovky dodavatelů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist