Jsou to sotva dva týdny, co agenti íránského ministerstva zpravodajství přišli do muzea v Teheránu a oznámili řediteli, že ruší autorské čtení básnířky Sepíde Džodejríové. Teprve když chtěli básnířku zatknout, dozvěděli se, že žije v Praze. "Nechápali, proč mi někdo v Íránu pořádá čtení," vypráví HN Džodejríová, která v pražském exilu pobývá druhým rokem.

Právě odsud do perštiny přeložila komiks kreslířky Julie Marohové Život Adele, který vypráví o dvou mladých francouzských lesbách a podle něhož vznikl film předloni odměněný hlavní cenou na festivalu v Cannes. Jenže homosexualita je v Íránu zakázaná, trestaná sty ranami bičem či rovnou smrtí, a stejně jako se v zemi nepromítal film, nesměl vyjít ani komiks. "Věděla jsem, že licenci k vydání bychom od ministerstva kultury a islámské orientace nedostali. Proto jsem hledala exilového nakladatele," vypráví Džodejríová.

Nakonec jej našla v pařížském nakladatelství Naakojaa, kde komiks vyšel vloni v srpnu. A přestože Íránci si jej mohli opatřit digitálně, tehdy ještě Džodejríovou nikdo nepronásledoval. To začalo až nyní, kdy v Íránu vydala sbírku básní nazvanou Et Etc. Íránský tisk, který sama básnířka označuje za fundamentalistický, ji nařkl z podpory homosexuality a státní agentura Raja News, která kampaň odstartovala, se ve svém článku ptala, nač propůjčovat státní muzeum takto zaměřené autorce. "Očekáváme, že to příslušné úřady napraví," napsala agentura.

A úřady to "napravily". Teheránský vydavatel Džodejríové od té doby čelí výhrůžkám, ministerstvu musel vrátit licenci a jeden ze správců muzea byl propuštěn. "Je mi jich moc líto. Mně samotné tady v Praze naštěstí nic nehrozí," říká básnířka. Přestože jedním dechem vzpomíná na rodinného přítele z dětství, opozičního aktivistu a homosexuálního zpěváka Ferejdúna Farrochzáda, jenž byl po podobných výhrůžkách roku 1992 ubodán k smrti v exilu v německém Bonnu.

Džodejríová nepochybuje, že za vraždou stály íránské tajné služby. "Dnes je ale politická situace jiná a Írán se snaží být se Západem zadobře. Proto jsem se obrátila na autorku komiksu Marohovou, aby na kampaň vedenou proti mně upozornila. A už mám z domova zprávy, že fundamentalisti zřejmě na něčí příkaz začínají své články z internetu odstraňovat," líčí básnířka. O jejím případu psal například britský deník Guardian, na podporu Džodejríové minulý týden proběhlo také čtení ve francouzském městě Blois.

Osmatřicetileté básnířky, povídkářky a autorky perských překladů Edgara Allana Poea či Jorgeho Luise Borgese si íránský režim začal všímat roku 2009. Tehdy v prezidentských volbách podpořila opozičního kandidáta Hosejna Músávího a v tisku apelovala na spisovatele, aby udělali totéž. "Když pak volby vyhrál Mahmúd Ahmadínežád, opoziční noviny postupně přestaly vycházet a několik mých přátel se ocitlo v žaláři," líčí Džodejríová.

LITERÁRNÍ ČTENÍ

Večer současné íránské poezie

Účinkují: Sepíde Džodejríová a Jiří Dědeček

19. února, 17 hodin

České centrum Mezinárodního PEN klubu, Praha

Tehdy jí organizace International Cities of Refuge Network nabídla dvouleté stipendium v Itálii, kam Džodejríová uprchla s manželem i jednoletým synem. Předloni se pak přestěhovala do Prahy, kde dnes její muž pracuje v Radio Free Europe. Sama Džodejríová v Česku překládá, stýká se s komunitou místních Íránců a také odsud posílá sloupky do perského exilového časopisu, jenž vychází ve Vancouveru. "Můj pětiletý syn je ale autista a starost o něj mi zabírá většinu času, takže česky jsem se ještě nenaučila," říká. V rozhodování, zda v Praze zůstat, jí prý pomohla i česká literatura. "Do perštiny byl přeložen celý Kafka i Kundera, četla jsem i jednoho Hrabala," vypočítává.

Ve čtvrtek se s Džodejríovou poprvé osobně setkají Češi, až bude spolu s Jiřím Dědečkem v Českém centru Mezinárodního PEN klubu předčítat íránskou poezii. A mezitím Džodejríová dokončuje vlastní, už devátou sbírku básní, kterou prý napsala pod vlivem Prahy. "Chtěla jsem ji vydat letos. Protože v Íránu to asi nepůjde, zveřejním ji zdarma na internetu," dodává.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist