Přesně před pětadvaceti lety se sešli prezidenti Václav Havel a Michail Sergejevič Gorbačov. První tehdy zastupoval Československo, druhý Sovětský svaz. Přestože už dva roky poté na mapě světa ani jeden z těchto států nebyl, jejich jednání se nesmazatelně zapsalo do dějin česko-ruských vztahů.
Ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Eduard Ševardnadze podepsali dohodu o odchodu sovětských vojsk z území Československa do poloviny roku 1991. Naše země získala suverenitu, o niž přišla po komunistickém puči v roce 1948 a sovětské okupaci v roce 1968.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.











