Přesně před pětadvaceti lety se sešli prezidenti Václav Havel a Michail Sergejevič Gorbačov. První tehdy zastupoval Československo, druhý Sovětský svaz. Přestože už dva roky poté na mapě světa ani jeden z těchto států nebyl, jejich jednání se nesmazatelně zapsalo do dějin česko-ruských vztahů.

Ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Eduard Ševardnadze podepsali dohodu o odchodu sovětských vojsk z území Československa do poloviny roku 1991. Naše země získala suverenitu, o niž přišla po komunistickém puči v roce 1948 a sovětské okupaci v roce 1968.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se