Prezident Miloš Zeman je přesvědčen, že lázeňství v Karlovarském kraji by pomohla nová klientela z Číny nebo Izraele. Určité pozitivní změny, které mohou lázním pomoci, už ale byly udělány. Zeman to včera řekl v Karlových Varech na úvod své třídenní návštěvy v regionu. Z pozitivních změn na pomoc lázeňství, které v kraji zaměstnává velkou část obyvatel, zmínil zlepšení indikačního seznamu. Ten u nejzávažnějších nemocí prodloužil lázeňský pobyt hrazený zdravotní pojišťovnou ze tří na čtyři týdny.

„Západočeské lázně byly ale známé zahraničními klienty, takže úkolem všech politiků je zahraniční a pokud možno bohaté klienty dovézt. Já jsem se vrátil z Číny a dohodli jsme se, že se v nejbližší době otevře linka do Prahy,“ řekl Zeman a v této souvislosti uvedl, že průměrné čínské město má deset milionů obyvatel a střední třída má v Číně podle odhadů 200 až 300 milionů lidí.

Podobně nadějné bylo podle Zemana i jednání v Izraeli, který lázně evropského typu nemá. „Až se uklidní dění na Ukrajině, tak se může do lázní vrátit i ruská klientela,“ doplnil.

Karlovarský kraj má nejnižší průměrnou mzdu v zemi, za loňský rok činila 22 060 korun, v loňském posledním čtvrtletí vzrostla na 23 596 korun. Zatímco například v Sokolovské uhelné je průměrná hrubá mzda okolo 30 000 korun, v lázeňství a službách je to podstatně méně. Přitom jde o dominantní hospodářské odvětví v kraji.

Související