Slovo „škůdce“ se ještě v roce 1932 používalo v rejstříku k ruské Sbírce zákonů výhradně pro označení brouků ničících přírodu. Během dvou let se však význam slova zásadně změnil a začali se jím označovat lidé, kteří vědomě škodí druhým. Tímto příkladem významového posunu ilustruje ruský kulturolog Vladimir Papernyj v knize Kultura 2 / Architektura stalinské epochy svou klíčovou tezi o střídání epoch v ruských dějinách.
Již jako postgraduální student architektury a kulturologie v tuhé Brežněvově éře přišel Papernyj s myšlenkou, že v Rusku se cyklicky střídají dva výklady kultury. Záměrně je označuje čísly, aby je hodnotově či významově nezabarvil.
Kultura 1 je zaměřená do budoucnosti, na pohyb, na boření tradic a překračování hranic. Modelovým příkladem takové epochy je pro Paperného období avantgardních hnutí počátku dvacátých let minulého století. Kultura 2 je pak pravým opakem: pohyby ve společnosti se snaží spíše zakonzervovat, orientuje se na minulost, a proto pro její utváření hraje mimořádnou roli reinterpretace dějin a výklad národní minulosti. Má také tendenci ustavovat novou hierarchii a vytyčovat nové hranice. Tento model Papernyj demonstruje na období stalinismu.
Sovětská mentalita prodloužila 20. století, píše v knize historik Zubov - recenze ZDE
Bestsellerový debut vypráví o cestě ruským vlakem třetí třídy - recenze ZDE
Třísetstránková publikace však není nudnou vědeckou studií. Papernyj pracuje s tisíci detaily tehdejší doby, a před čtenářem tak vyrůstá živý svět meziválečného Sovětského svazu, který nabízí zajímavé paralely se současností.
Ve dvacátých letech, tedy v období kultury 1, začaly být například v Sovětském svazu lidé s různým postižením co nejvíce začleňováni do společnosti prostřednictvím spolků a zvláštních podmínek pro práci. Vycházely pro ně také speciální časopisy. Od třicátých let, tedy již v období kultury 2, se však tento trend změnil. Lidé s postižením začali být vytěsňováni na okraj společnosti a uzavíráni do ústavů. Mělo se tak zabránit tomu, aby se jejich stigma „nenormálnosti“ přenášelo na „zdravé“ jedince.
V roce 1935 proto v Sovětském svazu vznikly první zvláštní školy. Přeřazovaly se do nich jak děti se zdravotním či mentálním handicapem, tak i ty, které „soustavně porušovaly školní disciplínu“. Později k nim přibyly ještě děti „nepřátel lidu“. Tito školáci pak už nikdy neměli šanci na rovnocenné začlenění mezi ostatní. Odstředivý model vzdělávání zdědilo později od Sovětského svazu i československé školství a téma segregace či integrace dětí dodnes vyvolává v Česku bouřlivé diskuse.
Vladimir Papernyj
Kultura 2 / Architektura stalinské epochy
2015, Arbor vitae, přeložil Alexandr Jeništa, 336 stran, 690 korun
Paperného kniha však vyvolává především otázky po podstatě současné ruské společnosti. Panuje nyní v Rusku hierarchická kultura 2? Můžeme mluvit o neostalinismu? Sám Papernyj, který na podobné dotazy odpovídá velmi často, uvádí několik paralel.
Důležitým prvkem epochy stalinismu byla nepropustnost hranic – od roku 1934 se nepovolený přechod trestal smrtí. To se s rozpadem Sovětského svazu změnilo. Prvním prezidentským nařízením Borise Jelcina v roce 1991 bylo „posílat každý rok do zahraničí nejméně deset tisíc studentů, doktorandů a učitelů“.
Hranice se tehdy otevřely a dodnes otevřenými zůstaly i přes nárůst xenofobních tendencí a protizápadní rétoriky. Zásadní hranici ovšem dnes Papernyj vidí v internetu. Od stalinské doby nynější ruskou společnost odlišuje právě svobodné sdílení informací.
Internet proto Papernyj považuje za lakmusový papírek přechodu od kultury 1 ke kultuře 2: pokud se současné politické vedení rozhodne omezit svobodu internetu, přejde definitivně do stadia kultury 2. Zatím se ale, podle Paperného slov, jedná o „pouhou frašku“.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist