Utrpením se pro Ukrajince stalo cestování mezi územím pod kontrolou kyjevské armády a oblastmi ovládanými separatisty. Počet přechodů, přes které lze linii přejít, se zmenšil. Ukrajinští vojáci provádějí přísné kontroly, každý musí mít dopředu vyřízené povolení. Hlídky často kontrolují detaily ještě telefonem nebo přes počítač. Lidé stráví ve frontě osm, deset, či dokonce dvanáct hodin. V horku, bez toalet a s možností, že budou vráceni zpět.
Návštěva jako důvod nestačí
"Někdy se stane, že přijedete ráno, a řada na vás přijde večer. Přitom vyřízení propustky je také složité. Člověk se musí dostavit na určité místo, vyžádat si povolení a za několik dní si ho vyzvednout. Přitom musíte odůvodnit, proč chcete na území Doněcké lidové republiky jet. Kvůli majetku, nemovitosti nebo tak. Jet na návštěvu není důvodem k udělení propustky," řekl redakci obyvatel Doněcka Saša, který si nepřál zveřejnit své celé jméno, protože kvůli rodině a práci stále přejíždí hranici a nechce se ani na jedné straně dostat do problémů." Člověk také musí sledovat, kde je přechod zrovna otevřen. Obvykle bývá otevřen jeden, maximálně dva. Mění se to," uvádí Saša.
Na přechodu v Nikolajevce nedaleko Artěmovska se pravidelně tvoří tříkilometrové fronty. Dopravní společnosti přestaly dopředu prodávat jízdenky, protože nikdy nevědí, kdy se autobus přes hranici dostane a bude moci odjet.
"Cesta z Doněcku do Krasnoarmejsku dříve trvala půl hodiny. Když teď trvá hodin pět, tak mají pasažéři velké štěstí," napsal server segodnja.ua. Krasnoarmejsk kontroluje ukrajinská armáda.
Vlaky už přes frontovou linii nejezdí, tratě jsou přerušené a poškozené střelbou. Situaci zhoršily nedávné boje o město Marjinka, vzdálené zhruba dvacet kilometrů západně od Doněcka. Armáda uzavřela dříve hodně využívaný nedaleký přechod.
Oleg Basov na Facebooku nedávno zveřejnil svoji zkušenost. Cestoval do Doněcka a strávil na "blokpostu", jak Ukrajinci kontrolní stanoviště nazývají, přes šest hodin. "Přijeli jsme ve 12.50. Před námi stálo více než sto aut. Za první hodinu pustili dvacet z nich, za další hodinu ani jedno. Na řadu jsme přišli v 18.20, v té době už jsme ve frontě napočítali přes dvě stovky aut," popisuje situaci Basov.
Střelba a chybějící zboží
Přechody jsou většinou v polích, není kam se ukrýt nebo schovat do stínu. "Kdo si nevezme zásoby jídla a hlavně vody, má problém," říká Saša. Podle něj se na okrajích Doněcka stále střílí, ale do centra se vrátil normální život. Restaurace, kavárny a obchody jsou otevřené. "Mnoho obchodů ale nemá zboží. Nemožné je v Doněcku sehnat elektroniku, počítače nebo televize," uvádí.
Tvrdé boje se stále odehrávají ve vesnici Pisky, která leží u doněckého letiště. Včera znovu hlásili prudkou dělostřeleckou palbu obyvatelé západních předměstí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist