Přes tvrdá opatření, která řada obcí zavádí proti hazardu, stouply v loňském roce zisky firem, které na něm vydělávají, o deset procent. Od letoška přitom navíc platí úplný zákaz hracích automatů v Brně, od roku 2011 v sousedním Blansku. Nulovou toleranci teď zvažuje Ostrava.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
"Čísla v naší studii naznačují, že firmy nepřiznávají část daní," komentuje nárůst výdělků národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. "Bude to ale jen malé procento, zbytek tvoří nárůst trhu, který roste už mnoho let. Nářky společností, že půjdou někam jinam, jsou mimo, protože se jim tu zatím vede dobře," říká. Odchodem z českého trhu kvůli vyššímu zdanění hazardu vyhrožovala naposledy i jedna z největších loterijních společností Sazka.
Kromě zvýšení příjmů loterijních společností se zvýšil i počet závislých a rekordní číslo si připsalo i on-line hraní. V minulém roce si podle výroční zprávy o hazardu v Česku internetové sázení vyzkoušelo až 30 procent mladistvých mezi 15 a 18 lety. "Nečekal jsem to. Český národ úplně rezignuje na jakoukoliv prevenci i na tlak, aby se podobné věci neděly mezi mladými lidmi," varuje Vobořil. Patologických hráčů všech věkových kategorií bylo loni v tuzemsku 40 až 80 tisíc.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist