Letošní sucho překonává všechny rekordy. Pokud se naplní předpovědi, že v následujících dvou týdnech téměř nezaprší a teploty vyšplhají k devětatřicítce, bude toto léto nejteplejší a nejsušší v historii měření Českého hydrometeorologického ústavu.
"Letos jsme na nižších průtocích Labe v Děčíně, než byly v době katastrofálního sucha v roce 1947. Vypadá to na největší sucho, které současná generace hydrologů zažila," říká Mark Rieder, šéf Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Navíc je podle něj unikátní, že zasáhlo celé území České republiky.
Kde se vzalo sucho
Krajina není schopná zadržovat podzemní vody. Může za to například betonová zástavba nebo necitlivé zemědělské zásahy z 50. let minulého století, jako je scelování polí.
Úkoly od odborníků
Na podzim vznikla meziresortní skupina expertů, která vytvořila dokument s padesáti úkoly, s nimiž se nyní musí ministerstva popasovat, aby se situace zlepšila. Dokument již vláda schválila.
Zadržování vody
Mezi navrhovaná opatření patří například budování remízků, rybníků a mezí, ale i zdražení vody nebo systémy na promíchávání podzemní vody s povrchovou. Náklady na opatření se nedají přesně vyčíslit, odhady ale hovoří o miliardách korun.
Zatímco přesně před pěti lety způsobily přívalové deště v severních Čechách rozsáhlé povodně, letos napršelo od počátku roku o dvě třetiny méně vody, než je obvyklé. Průtoky řek jsou až na desetině dlouhodobých průměrů a ubývá i podzemní vody.
Na extrémy bychom si ale měli podle Riedera zvykat. "Byly vždycky. Akorát jsme měli posledních čtyřicet padesát let období, kdy nebyly na našem území žádné významnější povodně a sucha. A teď ty extrémy najednou začaly přicházet," vysvětluje hydrolog, který mimo jiné předsedá meziresortní komisi voda-sucho, jež pro vládu sestavila padesátibodový manuál, jak se situací bojovat.
Podle všech scénářů vývoje změn klimatu, které Riederův ústav společně s ČHMÚ vytvořil, bude v budoucnosti množství vody, která ročně dopadne na Česko, stále stejné. Změní se ale rozložení srážek v roce − letní sucha se prodlouží a budou větší a v zimních měsících přibude dešťů. Čekají nás tedy častější sucha i povodně.
A přestože protipovodňová opatření jsou v Česku zavedená, sucho se začíná řešit až nyní − i když není žádnou novinkou. Sucho s povodněmi souvisí a může být neméně nebezpečné. "Řekl bych, že sucho je vždycky daleko větší katastrofa, co se týká ekonomických škod a vlivu na lidské životy. Jen není vidět. V roce 2003 mělo evropské sucho na svědomí miliony životů. Ne že by lidé umírali žízní, ale byla vedra, v nemocnicích netekla voda a nefungovala elektřina," vysvětluje hydrolog a dodává, že momentální situace v Česku přispěje k tomu, že se začnou proti suchu podnikat výraznější opatření.
Právě na nich Mark Rieder s experty v meziresortním týmu pracoval. V plánu je vedle výstavby remízků, rybníků či mezí, které vodu v krajině přirozeně zadrží, například i zvýšení poplatků za podzemní vody. "Nyní je třikrát levnější než povrchová. V novém vodním zákoně už bude stát stejně, aby se zbytečně nevyčerpávala," vysvětluje.
Vládní úkol také přikazuje ministerstvům vymyslet systém, jak zamezit plýtvání pitnou vodou. "Například v Izraeli máte v domácnostech kvótu na člověka na den. Ale ve chvíli, kdy si budete chtít napustit pětadvacetikubíkový bazén, začne počítat s desetinásobnou sazbou za litr," říká Rieder.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist