Firmy působící v Izraeli poprvé v historii utržily za vývoz takzvaných nástrojů kybernetické bezpečnosti více než za prodej klasických zbraní. Zpráva, kterou nedávno zveřejnil úřad izraelského premiéra, uvádí, že zařízení a programů zaměřených proti počítačovým pirátům, zlodějům a teroristům se loni vyvezlo z Izraele za šest miliard dolarů.
Naproti tomu do zahraničí ze země putovaly zbraně za "pouhých" 5,7 miliardy dolarů. Někteří odborníci se ale začínají bát, zda nejde o další počítačovou bublinu, která brzy splaskne.
Počet společností zabývajících se kybernetickou bezpečností se totiž v Izraeli za posledních pět let minimálně zdvojnásobil. Podle různých odhadů je jich nyní tři až pět stovek a jsou úspěšné i na burzách. Loni vstoupila na americký NASDAQ izraelská společnost CyberArk, nabízející zabezpečení a správu důvěrných informací ve firmách, a její hodnota se pak vyšplhala ke dvěma miliardám dolarů.
6 mld. USD
byl loni objem vývozu "nástrojů" kybernetické bezpečnosti z Izraele. Zbraní, které země tradičně exportuje, vyvezla jen za 5,7 miliardy dolarů.
Do izraelských firem přitékají stále další peníze od zahraničních investorů − loni to bylo zhruba 700 milionů dolarů a letos by to mělo být ještě víc.
"Je tu trochu pocit, že jde o bublinu. Každé dítě, které opustí Jednotku 8200 (speciální oddíl izraelské armády sledující elektronické komunikace, odkud pochází mnoho podnikatelů a zaměstnanců počítačových firem, pozn. red.), si myslí, že bude 'kybermilionářem'. Založí si start-up a jeho cena se hned vyhoupne k pěti milionům dolarů, aniž by udělal cokoliv," řekl časopisu The Economist Yigal Erlich, jeden z prvních investorů do začínajících firem v Izraeli a bývalý vědecký poradce vlády. Podle něj tu mohou být limity růstu tohoto odvětví.
Nejde přitom jen o nadměrné investice, varuje na svém blogu Eli Jacobs, který píše o izraelské technologické scéně a sám pracoval v mnoha začínajících izraelských společnostech. Podle něj je obchod s kybernetickou bezpečností z velké části založen na důvěře a tu může zničit "kybernetické 11. září". Tedy kybernetická obdoba teroristických útoků na USA v roce 2001, před kterou varoval bývalý americký ministr obrany a šéf CIA Leon Panetta. Podle Panetty by útok, který by paralyzoval počítačové sítě, mohl být stejně zničující.
Zabránit útokům 11. září bylo obtížné, protože nikdo si nedal dohromady jednotlivé dílčí informace a nikdo neměl představu o celkovém rozsahu hrozby. To samé se může stát znovu, ale v elektronické oblasti, tvrdí Jacobs. Firmy specializované na kybernetickou bezpečnost jsou totiž roztříštěné.
Většina z nich se soustřeďuje na obranu proti určitým konkrétním hrozbám nebo proti útokům na jednotlivé druhy věcí od sítí přes počítače a mobily až po elektronické ovládaní zařízení v automobilech. Kdyby se objevil skutečně velký "všeobecný" útok, kterému by jejich výrobky nezabránily, následný pokles důvěry by zle zasáhl celé odvětví.
Rostoucí hrozba a rostoucí objem dat, která je třeba chránit před možnými útočníky či zloději, mohou naopak pomoct k růstu izraelských firem, tvrdí ale Gadi Tirosh, který působí v investičním fondu JVP a také ve firmě CyberArk. A pokud jde o rostoucí počet firem zabývajících se kybernetickou bezpečností, je to prý jen vývoj, který těží z vyspělého školství. A z toho, že bývalí vojáci z jednotek přitavujících se na elektronickou a počítačovou válku dokážou přenést své zkušenosti do civilní oblasti.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist