Evropské akcie zahájily nový týden propadem na nejnižší úrovně téměř za rok a půl. Propad nezasáhl pouze Evropu, akcie výrazně ztrácí i v USA. Index německých akcií DAX poprvé za rok a půl sestoupil pod 9000 bodů, index řeckých akcií spadl dokonce nejníž od roku 1991.
Může za to ve velké míře obava investorů, že záporné úrokové sazby negativně ovlivní ziskovost bank. Za poklesem v Evropě stojí také strach z nejasného vývoje světové ekonomiky.
Kromě bank a výrobců automobilů zamířily dolů také akcie energetických podniků, které reagovaly na obnovený pokles cen ropy. Ztráty Deutsche Bank, Commerzbank, HSBC a BNP Paribas se pohybují mezi třemi a šesti procenty.
3,6 procenta
hodnoty odepsaly během včerejšího dne akcie na pražské burze.
"Rostou obavy, že ziskovost bank se v prostředí záporných úrokových sazeb a dlouhodobě uvolněné měnové politiky dostane pod zvýšený tlak," poznamenal analytik Jaisal Pastakia ze společnosti Heartwood Investment Management. "Vysoký objem nerentabilních úvěrů v rozvahách bank brzdí domácí poptávku i růst objemu bankovních půjček," dodal.
"Růst ceny akcií musí být tažen růstem korporátních zisků. Takovému scénáři nahrává postupné zesílení evropského hospodářství, které se opírá o sílu domácího spotřebitele. Ačkoliv tedy nelze vyloučit pokračující kolísání akciových trhů, nadále věřím v odraz trhů vzhůru s tím, jak se projeví příznivé ekonomické faktory," říká analytik Patrie Jan Šumbera.
Hlavní index řeckých akcií ASE nakonec odepsal 7,87 procenta na 464 bodů. Podle analytiků stojí za jejich poklesem obavy z průtahů při jednání Atén s mezinárodními věřiteli o uvolnění další části pomoci pro Řecko.
Pokles se nevyhnul ani nejvýznamnějším IT firmám. Index Nasdaq Composite, v němž jsou technologické akcie významně zastoupeny, klesal o více než dvě procenta a je nejníže za posledních 15 měsíců. Stahuje jej dolů především největší softwarová firma Microsoft a provozovatel nejvýznamnější sociální sítě Facebook. Jeho akcie propadly o 4,4 procenta a dostaly se pod stodolarovou hranici. Odeznění euforie z výsledků na konci roku tlačí dolů i akcie Googlu. Hodnota internetové jedničky odvozená z kurzu akcií je nyní "jen" 460 miliard dolarů (11,2 bilionu korun), což je zhruba o 90 miliard méně než na vrcholu dosaženém minulý týden. Google tak pozici nejcennější firmy světa přenechal Applu. Výrobce iPhonů a dalších kultovních přístrojů má největší poklesy za sebou a včera hodnotu výrazně neztrácel.
V Praze nejvíce krváceli akcionáři Erste. K devítiprocentnímu propadu akcií přitom došlo za intenzivního obchodování, majitele změnily akcie Erste za téměř čtvrt miliardy korun, což je největší objem dosažený v letošním roce. Špatný den měly i akcie ČEZ, ovšem jejich pokles o 3,27 procenta byl mírnější než v případě celého indexu PX. Jeho pokles o více než tři a půl procenta je tak z největší části dán panikou kolem akcií Erste.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist