Bankovní ústavy nedávno dostaly od Evropské centrální banky další impulz k tomu, aby půjčovaly ještě více. Protože je ale trh už delší dobu zaplaven levnými penězi, musí se banky uchýlit ke krokům, které si vyberou svoji daň. Aby dokázaly prodat více úvěrů, snižují úrokové sazby až na hranici ekonomické únosnosti. Důkazem jsou průměrné sazby hypotečních úvěrů v Česku ve výši 2,02 procenta.

Vzhledem k tomu, že cena peněz je nulová a marže se banky vzdávají nerady, dělají to poslední, co jim zbývá. Snižují rizikovou přirážku a uvolňují podmínky pro získání úvěrů. Půjčky se tak stávají dostupnými i pro ty, kterým byly dosud zapovězeny. Takové chování bank je za současných podmínek rentabilní. Při návratu sazeb na obvyklé úrovně, ke kterému dřív nebo později dojde, ale začnou mít finanční domy velké problémy. Rizika této situace zřejmě nechce nikdo vidět.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.