Ve 30. letech minulého století John Maynard Keynes předpověděl, že do přelomu milénia bude technologie na tak vysoké úrovni, že vyspělé země budou moci zavést patnáctihodinový pracovní týden. Nemýlil se − technologie je tak vyspělá, jak se tehdy nezdálo ani Keynesovi. Jen k tomu zkracování pracovní doby stále ještě nedochází. Spíš naopak. Mohutné stávky proti možnosti (ne povinnosti) opět zavést za jistých podmínek ve Francii 48hodinový pracovní týden (nyní je povinné maximum 35 hodin týdně) se možná zdají z českého pohledu poněkud přehnané. Možná je ale ve skutečnosti poněkud přehnaná posedlost počtem pracovních hodin. Nikoliv prací jako takovou.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru