Pohárová sezona vyšla sparťanům navýsost dobře, v lize však kupí ztráty. Evropě vyslala Sparta jasný vzkaz: Jsem zpátky, opět se mnou musíte počítat. V domácí lize ale po remíze 2:2 na Bohemians ztrácí na vedoucí Plzeň už 11 bodů a byť má zápas k dobru, mistrovské ambice Letenských klesají. Pojďme se však dnes věnovat především pohárové jízdě, za kterou se Spartě aplaudovalo.

Honosná znělka Ligy mistrů se sice na Letnou ani po 11 letech pauzy nevrátila, ovšem v Evropské lize se Pražané prokousali až do čtvrtfinále. A to je úspěch, na který příznivci Sparty opravdu dlouho čekali. Včetně fanouška číslo 1, který celou tu legraci už léta platí, tedy majitele klubu Daniela Křetínského.

Euforické jaro

Rozhodčí Martin Atkinson je dávno v kabině, však už je to pěkných pár minut, co čtvrteční zápas Sparty s Villarrealem odpískal, ale na ploše stadionu to pořád žije. Vděční fanoušci ve velké "děkovačce" aplaudují fotbalistům Sparty, jako by španělského soupeře vyřadili, byť na ukazateli skóre svítí 2:4 a všichni vědí, že pohárová cesta skončila.

Největší pohárové úspěchy Sparty

◼ Pohár mistrů evropských zemí Čtvrtfinále 1965/1966 s Parti­zanem Bělehrad, 1967/1968 s Realem Madrid a 1984/1985 s Juventusem Turín Druhé místo v semifinálové skupině 1991/1992 za Barcelonou

◼ Liga mistrů Osmifinálová skupina 1999/2000, třetí za Barcelonou a FC Porto, a 2001/2002, třetí za Realem Madrid a Panathinaikosem Osmifinále 2003/2004 s AC Milán

◼ Pohár vítězů pohárů Semifinále 1972/1973 s AC Milán Čtvrtfinále 1992/1993 s AC Parma

◼ Pohár UEFA Čtvrtfinále 1982/1984 s Hajdukem Split

◼ Evropská liga Čtvrtfinále 2015/2016 s Villarrealem

Toho, že bude mít po podzimní skupině hned tři jarní pokračování, ve kterých se tým trenéra Zdeňka Ščasného převalí přes Krasnodar i římské Lazio, aby pak svedl statečné bitvy také s Villarrealem, by se ještě v zimě vskutku nikdo nenadál. Proto ta sláva.

Z novinářské lávky ji teď jako reportér Práva sleduje i Robert Neu­mann. Byl u toho, když se český klub naposledy dostal takhle daleko − před 14 lety přispěl gólem v síti Olympique Lyon k postupu Slovanu Liberec do čtvrtfinále Poháru UEFA. Od rozpadu federace se vůbec nejdál dostala Slavia, která v sezoně 1995/1996 hrála, taktéž v Poháru UEFA, semifinále.

Jak vidno, vystoupat až do těchto vysokých pohárových pater je pro český klubový fotbal věc vskutku nevšední. A proto si − navzdory ligové ztrátě na Plzeň − užila sparťanská rodina tohle pohárové jaro v naprosté euforii. Po letech se dostavila kýžená satisfakce na mezinárodním poli, o kterou majitel klubu Daniel Křetínský tak dlouho usiloval.

Za úspěšnou sezonu v Evropské lize zinkasuje Sparta od UEFA bonusy kolem 180 milionů korun. To je na jednu stranu krásná suma, zhruba polovina sparťanského ročního rozpočtu. Na druhou stranu může Spartu tížit vědomí, že Liga mistrů garantuje minimální příjem 324 milionů korun, který se dá při troše úspěšnosti a se všemi synergiemi "napálit" klidně i na půl miliardy. Ovšem jednak se tahle sezona Sparty stala dobrou předzvěstí časů příštích a jednak i Křetínský ví, že všechno nelze měřit výhradně penězi.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se