Vyhovuje jim žít v současnosti. Jejich vzorem je Elon Musk. A školy pro ně byly nejužitečnější tím, co je nenaučily, protože to pak museli dohnat sami.

Tak se na svět dívají někteří z finalistů předešlých ročníků soutěže Nápad roku. Bude se konat i letos a jejím tradičním mediálním partnerem je Economia, vydavatel mimo jiné Hospodářských novin.

Představujeme sedm mladých podnikatelů, kteří loni svými nápady zaujali porotu. A ptali jsme se jich na to, co formovalo a charakterizuje jejich přístup k tomu, co dělají. Jak a za co vydělali první peníze, kdo je inspiruje a jakého se v životě drží motta.

V ničem z toho samozřejmě není ukryt návod, jak dostat zajímavý a originální nápad. Ale odpovědi určitě naznačují, proč to byli zrovna tito lidé, kteří loni se svými nápady uspěli.

Uzávěrka letošního ročníku se blíží, nápady a projekty lze posílat ještě necelé dva týdny do 10. května. Více na webové stránce Nápadroku.cz.

Všem jsme položili tyto otázky:

1) Jak jste vydělali první peníze?

2) Kdo vás inspiruje?

3) Ve které historické době, případně v jak vzdálené budoucnosti byste chtěli žít?

4) Se kterou osobností − žijící i nežijící − byste chtěli na hodinu uvíznout ve výtahu?

5) Jaké máte životní motto?

6) Kterou pohádkovou postavu jste měli v dětství oblíbenou?

Radek Janků (37 let)

Před dvěma lety založil firmu BattSwap. Ta přišla se systémem rychlé výměny baterie v elektromobilu, který je alternativou dobíjení kabelem.

"Ve městě je smrad z aut a nikdo s tím nic nedělá, tak jsem se toho ujal. Nabízím technologii, která pohřbí spalovací auta a nahradí je elektromobily," říká neskromně.

1) Ve čtrnácti letech ve sběrně kovů. Nakládal jsem měď. Peníze jsem pak utratil za cesty do zahraničí, hlavně Anglie.

2) Elon Musk.

3) Současnost je ideální.

4) S tátou.

5) Ptej se.

6) Krakonoše.

Martin Rada (27 let)

Ve svém start-upu Rada Building vyvíjí koncept udržitelné budovy.

"Ta bude nejen solárně napájená, ale zároveň masově vyrobitelná a postavitelná za zlomek času ve srovnání s konvenční budovou," říká. Ambici nemá malou, cílem je konfigurovatelná stavba pro globální trhy.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se