Na břehu Vltavy, pod kulisami pražských památek, předvádí budoucí mořeplavec hodně zvláštní veslici. "Tady v postranních komorách bude uložené jídlo a uprostřed až 300 litrů vody. Doplňovat ji budeme průběžně z oceánu, samozřejmě ji musíme nejdřív odsolit," ukazuje Martin Linhart trup lodi.

Společně s kolegou z ministerstva vnitra Václavem Mlynaříkem se chystá na cestu, kterou ještě žádný Čech před nimi nezkusil. Alespoň tedy podle dostupných záznamů. V prosinci chtějí převeslovat Atlantský oceán − bez motoru a plachty, jen s vesly, u kterých se budou po dvou nebo třech hodinách střídat. Tak by měli zvládnout zhruba pět kilometrů za hodinu, což je stejná rychlost, jako kdyby šli pěšky.

"Zatím máme dvě varianty: buď vyrazíme z Kanárských ostrovů na Martinik, nebo začneme přímo na španělském pobřeží. Poplujeme dva nebo tři měsíce," počítá Mlynařík, který na ministerstvu pracuje jako bezpečnostní analytik.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se