Pokud prorazíte v New Yorku, tak už prorazíte kdekoliv, zpíval Frank Sinatra. Ultimátním zápasům se podařil přesný opak. Nejprve dobyly svět a teprve pak New York. Letos v dubnu se po dlouhých 23 letech podařilo završit jejich legalizaci ve státě New York. Tyto zápasy jsou obecně známé pod zkratkou MMA (mixed martial arts), která popisuje bojový sport bez zbraní kombinující různá bojová umění, v němž je dovoleno téměř vše.
Finální schvalování potřebné legislativy se neobešlo bez politické exhibice. "Dva nazí chlapi se válejí po sobě a snaží se získat nad sebou kontrolu. Je to jako gay porno, jenom s divným koncem," prohlásil Daniel J. O'Donnell, zástupce Demokratické strany v Senátu státu New York, jinak sám gay. Jeho stranická kolegyně Deborah Glicková zase mluvila o tom, že rozmach tohoto sportu je součástí oblbování Ameriky.
Tyto výkřiky však zněly jako z pravěku. Ultimátní zápasy jsou dnes už v pozici široce rozšířeného sportu. A co víc, jde o nejdynamičtěji rozvíjející se sport naší planety. Jeho největší promotérská organizace, Ultimate Fighting Championship (UFC), se stala jednou z nejžádanějších sportovních aktiv. O její koupi se zajímaly ty největší private equity fondy od Ameriky po Asii.
Impérium za 100 miliard
Kupce nakonec našla před několika dny. Stalo se jím konsorcium vedené společností WME-IMG, která je největším agentem talentů na světě a s Ultimate Fighting Championship už předtím spolupracovala. Prodejní cena? Neuvěřitelných 100 miliard korun, tedy 2000krát více, než kolik za živořící brand dali v roce 2000 dosavadní majitelé. Těmi byli bratři Fertittové, menší podíly měli rovněž prezident UFC Dana White a také státní fond z Abú Dhabi ze Spojených arabských emirátů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.