Ze slibovaných velkých čínských investic zatím Česko vidělo jen minimum. To ale neznamená, že by Číňané neměli velké ambice: dokonce takové, se kterými Česko těžko může souhlasit. Čína chce postavit další blok Jaderné elektrárny Dukovany. A jak zjistily HN, požaduje od české vlády slib, že některá z čínských firem zakázku dostane automaticky, bez výběrového řízení.

Česko a Čína teď připravují seznam projektů, na kterých by obě země mohly spolupracovat. Chtějí ho slavnostně podepsat na listopadovém summitu šestnácti zemí střední a východní Evropy a Číny v lotyšské Rize. HN mají seznam k dispozici a jeho pravost potvrdil český vládní zdroj. Dokument obsahuje devadesátku projektů od infrastruktury přes reality, potravinářství nebo třeba cestovní ruch. Nejdůležitější položkou je čínský požadavek postavit v Česku jadernou elektrárnu, aniž Číňané konkrétně jmenují jakou.

"To je nepřijatelné," řekl HN ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s tím, že Číňané mají na mysli výstavbu pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Česko podle něj nemůže přistoupit na to, aby Číně zakázku naservírovalo. Na okraji zmíněného dokumentu je proto poznámka Mládkových úředníků, kteří chtějí, aby se tento projekt na konečnou verzi seznamu nedostal.

Číňané tlačí nejvíc

Česko zatím o výstavbě pátého bloku Dukovan definitivně nerozhodlo. Vyzvalo ale k předložení nabídky firmy z celkem šesti zemí: ze Spojených států, Japonska, Francie, Ruska, Jižní Koreje a z Číny. Podle Dany Drábové, šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, by nový blok mohl být v provozu v roce 2037. Všechny oslovené státy v Česku velmi silně lobbují, aby zakázku dostaly. "Tlak je velký, ale nesetkal jsem se s tím, že by to někdo chtěl takto černé na bílém jako Čína," potvrzuje ministr Mládek. On i další zdroj z vlády HN potvrdili, že Česko neustoupí ze svého záměru rozhodnout o dostavbě Dukovan na základě výběrového řízení. Česká strana tedy nechce dát souhlas k tomu, aby se čínský požadavek objevil v definitivní verzi seznamu společných česko-čínských projektů. Ta má být hotová před summitem v Lotyšsku.

Česko v rámci přípravy výběrového řízení na dostavbu Dukovan oslovilo celkem tři čínské firmy, předpokládá ale, že nabídka nakonec přijde jen od jedné. Pravděpodobně to bude státní společnost CGN, jak médiím už dříve řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller. Čína v seznamu projektů, do kterých chce v Česku investovat, počítá s výstavbou jaderného reaktoru o výkonu 1250 megawattů za skoro pět a půl miliardy eur (148,5 miliardy korun).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.