Třetí největší tuzemská pojišťovna Allianz přestane nabízet investiční životní pojištění. To v posledních letech přineslo mnoha Čechům rozčarování při předčasném ukončení a loni vedlo k ostré hádce mezi ministrem financí Babišem a poslancem Ladislavem Šinclem (ČSSD) o způsob jeho regulace.
"Od 1. prosince nabídku tohoto pojištění definitivně ukončíme. Klientům budeme prodávat už výlučně jen rizikové životní pojištění," řekl HN Jakub Strnad, generální ředitel Allianz pojišťovny. "V době, kdy je těžké na finančním trhu vůbec vydělat, by bylo nefér klientům slibovat kladný výnos při vědomí nutných nákladů na získání nové smlouvy. Proto nám nabídka investičního životního pojištění v současné době přestala dávat smysl," dodal Strnad.
Jde o první pojišťovnu v Česku, která končí s tímto problémovým produktem. Nepoctivými prodejci byl v minulých letech zneužíván k výdělkům na úkor klientů pomocí takzvaného přetáčení smluv. Prodejci po dvou letech přesvědčili klienta k ukončení staré a uzavření nové smlouvy. Zatímco prodejce tak přišel k tučné provizi, klient přišel o peníze, které měl přes pojištění investovat.
Nově proto od 1. prosince budou muset pojišťovny při předčasném ukončení investičního životního pojištění vracet klientům část provize, kterou získali poradci. Nemělo by tak už docházet k situaci, kdy klient vypoví smlouvu, ale nedostane nic. Poslanec Šincl navrhoval provize současně zastropovat, tento tvrdší návrh ale neprošel.
44,5 miliardy korun
zaplatili Češi loni na životním pojištění, meziročně o 3,6 procenta méně. Třeba na pojistky proti smrti poslali 2,5 miliardy korun, což je naopak růst o 2,6 procenta.
Významné pojišťovny HN potvrdily, že v prodeji investičního životní pojištění budou zatím pokračovat. Unisono ale mluví o tom, že posilují postavení klienta, aby si mohl sám nastavit poměr peněz na investice a na pojištění. Takový typ pojistky například nedávno spustila pojišťovna Kooperativa.
"Budoucnost vidíme v rizikovém životním pojištění, i když investiční životní pojištění jsme zatím nechali v nabídce," říká Milán Káňa, mluvčí Kooperativy. "Do rizikové složky ale u nových smluv dávají klienti přes polovinu pojistného, před pěti lety to bylo výrazně méně," dodal.
Trend potvrzuje i Česká pojišťovna, která je největší v oboru. Aktuálně její klienti posílají kolem 80 procent pravidelně placeného pojistného na ochranu rizik.
Podle odborníků Allianz udělala naráz něco, k čemu postupně spěje celý trh.
"Důvodem je nová regulace provizí, kvůli které přestává být investiční životní pojištění pro část prodejní sítě tak atraktivní jako dosud. Jsme také svědky klesajícího zájmu klientů," říká Karel Veselý, ředitel poradenských služeb pro pojišťovnictví Deloittu ČR.
Kvůli špatným zkušenostem mnoha Čechů s tímto produktem celkový trh životního pojištění klesá. Například tržby pojišťoven za pojištění pro případ smrti se ale zvyšují. Loni na ně šlo o půl miliardy korun více než před pěti lety.
Odklon klientů od investičního životního pojištění a zvýšený zájem o koupi rizikového životního pojištění mění i nabídku pojišťoven. Ve větší míře klientům nabízejí podílové fondy. Na tom mají zájem i poradenské společnosti, protože nepodléhají regulaci provizí jako investiční životní pojistky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist