Letošní oslavy 17. listopadu proběhly klidně. Příjemná změna oproti minulému roku, kdy se prezident stavěl na pódium vedle extremistických fanatiků, hrozících mlít lidi na masokostní moučku. Přesto jsme paradoxně právě skrze poklidné slavení svobody mohli spatřit záblesky jejího ohrožení.

Projděme si tři klíčová vyjádření, která zazněla u památníku studentské demonstrace na Národní třídě − prezentují se v nich základní směry myšlení, které mohou svobodu postupně (třebaže nezáměrně) demontovat: redukcionismus, podceňování hrozeb a lhostejnost k hodnotám.

Redukování demokracie. Vyjádření, při kterém kontrolka stavu demokracie bliká se značnou intenzitou, přišlo od Andreje Babiše. Ten na Národní řekl, že "nerozumí tomu, že by svoboda a demokracie měly být ohroženy". Prohlásil, že příští rok budou sněmovní a prezidentské volby a že si v nich můžeme vybrat, takže pohoda, klídek.

Bohužel je to projev hlubokého nepochopení, co skutečná demokracie znamená − totiž že ji není možné redukovat na pouhý volební akt. Je spousta zemí, kde volby probíhají, a jen s obtížemi bychom tyto země mohli označit za svobodné. Nezávislé instituce v nich řádně nefungují, řada svobod je omezována, exekutiva v nich získává navrch nad ostatními pilíři moci.

Už známe koncepty neliberální či řízené demokracie, které se postupně z Východu stěhují do našeho bezprostředního okolí (Maďarsko…). Volby nejsou samonosným garantem svobody, jak tvrdí Babiš. Z historie víme, že jsou často i prostředkem, jak o svobodu přijít; množství autoritářských vládců se dostalo k moci skrze svobodné volby. Pořád platí známá věta, že demokracie dává do rukou všechny výhody svým vlastním nepřátelům. Co to znamená pro dnešek? Pokud nějaký politik podstatu fungování skutečně svobodné společnosti dostatečně nechápe nebo jí sice rozumí, ale v klíčových vystoupeních ji záměrně zamlčuje, jako nyní Andrej Babiš, těžko může být jejím garantem.

Babiš v příštím roce s velkou pravděpodobností vyhraje volby.

A budeme moci jen doufat, že nakonec nebude chtít proměnit Česko ve státofirmu, kde se disciplinovaně maká a zaměstnanci jen jednou za čtyři roky slavnostně potvrzují mandát osvíceného firemního vedení.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru