Přestože prezident Miloš Zeman už rok a půl prohlašuje, že americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro má zavřené dveře na Hrad, tak úplně to neplatí. Schapiro na Hrad může a chodí na něj, ovšem ne do míst, kde sedí hlava státu. Velvyslanec po projití hradní brány míří do kanceláře ředitele zahraničního odboru Hynka Kmoníčka.

"On nechodí k panu prezidentovi, ale ke mně na zahraniční odbor samozřejmě může, a také chodí. Buď sám, nebo s nějakými delegacemi," sdělil HN Kmoníček, který je horkým kandidátem na místo velvyslance v USA.

Podle Kmoníčkových slov jsou se Schapirem přátelé. "Jsem s ním v naprosto pravidelném kontaktu, jak oficiálním, tak soukromém. V tomto žádné limity nemám. To, že jsme osobní přátelé, naší komunikaci pomáhá," podotkl Kmoníček, který tvrdí, že Zemanův vztah k velvyslanci nijak nezhoršuje vztahy s USA.

Velvyslanec USA

Schapiro

Právník Andrew Schapiro přišel do České republiky jako devátý velvyslanec USA od roku 1989.

Svého postu se ujal 30. září 2014.

Je velkým příznivcem prezidenta Baracka Obamy.

S manželkou pro něj získal v kampani přes 1,2 milionu dolarů.

Konflikt

Po sedmi měsících se dostal do konfliktu s prezidentem Milošem Zemanem, který řekl, že velvyslanec má dveře na Hrad zavřené.

To proto, že Schapiro označil za "prekérní" Zemanovu účast na vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti 70. výročí ukončení druhé světové války.

Velvyslanec poukázal na to, že Zeman je jediným vůdčím představitelem EU na takové přehlídce.

Omluva

Miloš Zeman zaútočil na Schapira i letos, kdy si veřejně postěžoval, že Schapiro chyběl na Hradě při oslavě státního svátku České republiky.

Ve skutečnosti na místě byl, Zeman se omluvil tvrzením, že byl špatně informován svým protokolem.

Konflikt mezi Zemanem a Schapirem se odehrál kvůli Zemanově účasti na vojenské přehlídce v Moskvě loni v květnu při padesátých oslavách konce druhé světové války.

Americký velvyslanec na Zemanovu účast reagoval tak, že není na něm, aby prezidentovi říkal, co má nebo nemá dělat, ale jeho účast kritizoval.

"Ta symbolika, že možná je jediným vůdčím představitelem státu EU, který bude stát na pódiu a sledovat vojenský pochod, když ta armáda destabilizuje jeden ze sousedních států EU, je taková prekérní," řekl velvyslanec a dočkal se za tato slova "odplaty". Zeman oznámil, že velvyslanec má dveře na Hrad zavřené.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Zeman svůj postoj změnil. Zároveň ale z Kmoníčkových slov vyplývá, že Zeman nebrání Schapirovým cestám do jiných míst Hradu. "Pan prezident měl a má své důvody pro své chování. Ale zcela chápal mé důvody, proč s takto strategickým spojencem musíme udržet normální pracovní komunikaci," podotkl.

Po prezidentských volbách v USA vše nasvědčuje tomu, že Schapiro v Česku skončí. Kdo jej nahradí, není zatím známo, o místo si řekla první manželka Donalda Trumpa Ivana Trumpová, což Kmoníček vítá.

"Výrazně by nám to pomohlo s viditelností Česka v USA, to je důležité. Minimálně pokrytí toho, co se děje v České republice, by bylo americkým tiskem třeba větší než nyní, kdy se v něm objevujeme naprosto výjimečně," řekl Kmoníček.

Ten zároveň odmítá, že by vztahy s USA poškodilo vstřícné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů k Číně. "Prohlášení vztahy vůbec nezhoršilo. Kdyby se něco takového stalo, tak by to na mě v nějaké podobě už vykouklo na nějakém diplomatickém papíře nebo fyzicky v mé kanceláři. Nic takového se nestalo," tvrdí.

Podle něho chybí v současnosti ve vztazích mezi USA a Českem velké téma, které by Američany zajímalo. "To je náš dlouhodobý úkol, takové téma najít, zatím ho nemáme," přiznal a dodal, že pro Američany jsme v současnosti zajímaví především tím, že jako jedni z velmi mála máme velvyslanectví v Sýrii.

"Když se setkáme s americkými politiky či diplomaty, mají třeba i padesát otázek na jediné téma, na Sýrii a naše velvyslanectví tam. Naše informace a kontakty jsou po Američany nesmírně důležité. To je třeba velké téma. Není to ale záležitost, která by zajímala domácí americkou scénu," řekl s tím, že z jiných témat zajímá jeho americké přátele spíše pro odlehčení jediná věc − zda skutečně děti Donalda Trumpa z prvního manželství umí
česky.

Související