Cena půdy v Česku rostla doteď o desítky procent ročně, rychleji než ostatní věci, do kterých je možné investovat. Pole podražila tolik, že se část zemědělců a politiků rozhodla obchodování s nimi výrazně omezit. Zvyšující se cena půdy prohlubuje napětí mezi jejími vlastníky a zemědělci, přitom právě dražší odprodej představuje nyní jedinou cestu, jak na investici do půdy vydělat. Při současných cenách a obvyklém nájmu vynáší zemědělské pozemky, tedy pole či louky, jen okolo dvou procent ročně. To je zhruba třikrát méně než pronájem bytu v Praze.

Odborníci se shodují, že doba, kdy cena půdy v tuzemsku raketově rostla, je pryč. Podle specializovaného serveru Farmy.cz jsou teď ceny zhruba o čtvrtinu vyšší než loni, rostly ale hlavně počátkem roku. "Ve druhém pololetí bude zaznamenaný růst minimální, stejně tak bude pomalý i příští rok. Pokud dojde k zásahům do trhu s půdou, třeba zavedením předkupního práva pro zemědělce, nelze vyloučit ani stagnaci či pokles cen," říká Jaroslav Urban z Farmy.cz.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.