Masaryk byl profesorem sociologie a dokázal přenášet sociologické poznatky do běžného jazyka jako málokdo. Jeho "nebát se a nekrást" zní banálně, ale je v tom hluboké přesvědčení, že důvěra je základním předpokladem liberální společnosti. Poctivost je výrazem důvěry ve férová pravidla. Opakem důvěry je strach. Proto se nepřátelé liberalismu snaží vyvolávat strach. Strach oslabuje schopnost racionálně uvažovat a jednat. Strach vytváří podhoubí pro autoritářství.

Rok 2016 nabídl lekci možných scénářů rozkladu liberálního řádu. Politika strachu zaznamenávala úspěchy ve většině zemí unie. Krajní pravice pokračovala v úspěšné propagaci nostalgické iluze národního státu. Plané národovectví má v Evropě dlouhou tradici a je třeba připomínat, že národní stát v Evropě civilizačně selhal právě proto, že stavěl svoji identitu na strachu a na nenávisti k "jiným" národům. To nakonec oslabilo schopnost racionálně jednat až tak, že se Evropané nedokázali vyhnout nejmasovějšímu vyvražďování v dějinách.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.