Státní rozpočet loni skončil poprvé po 20 letech v přebytku. Příjmy převýšily výdaje téměř o 62 miliard korun i přesto, že se původně počítalo se 70miliardovým schodkem. Někteří ekonomové však ministrovi financí vyčítají, že stát málo investoval.

Andrej Babiš se hájí tím, že meziroční propad investic o 77,5 miliardy není tím, co přebytek ve skutečnosti způsobilo. Letos bude podle něj těžké se loňskému výsledku přiblížit i proto, že má dojít ke zpomalení přílivu peněz z EU.

HN: Pane ministře, co se stane s přebytkem rozpočtu? Vy ho navrhujete dát na snížení dluhu, koaliční partneři by ale raději investovali.

Koaličním ministrům nic nebrání v tom, aby investovali. Oni ani nevyčerpali rozpočty, které měli na rok 2016 k dispozici, takže já jim moc nerozumím. Hlavní dezinformace všech pseudomakroekonomů je, že důvodem přebytku byly nízké investice. To je lež. Oproti schválenému rozpočtu jsme naopak investovali o 6,2 miliardy více.

Už na začátku loňského roku přitom všichni věděli, že se investice oproti roku 2015 sníží.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.