Dnes večer americká centrální banka pravděpodobně zvedne úroky. "Trhy" jsou o tom už skálopevně přesvědčeny. Výborné údaje o americké nezaměstnanosti Fedu vlastně nedávají manévrovací prostor k tomu, aby zvyšování sazeb, teprve třetí za posledních deset let, odložil. Naopak, naléhavou se stává otázka, jak rychle bude růst úroků pokračovat. Z historického hlediska budou peníze v Americe i po večerním posunu k jednomu procentu velmi levné. Protože inflace zvedá hlavu, začíná se svět, kde centrální banka nebude finančním trhům "peníze vnucovat", docela zřetelně rýsovat. Ovšem je tu brzda jménem Trump. Americký prezident obsazení Fedu výrazně ovlivní a dá se předpokládat, že jeho nominanti se do zvyšování úroků dvakrát nepohrnou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit