Na českém pracovním trhu chybí podle odhadů přes sto tisíc zahraničních dělníků a řemeslníků. Ministerstvo vnitra přesto přichází do sněmovny s novelou zákona, která by cizincům výrazně ořezala jejich práva a ztížila jim uplatnění na trhu práce. Podle některých organizací i vlády je návrh v rozporu s českým i evropským právem.

Jiného názoru je poslanec za ČSSD Václav Klučka, autor ještě přísnějšího dodatku v podobě pozměňovacího návrhu k ministerské verzi. "Neshledávám v těchto změnách žádné rozpory s právem," uvedl poslanec. Kritici však poukazují například na zavedení pojmu takzvaného nespolehlivého zaměstnavatele. Znamenalo by to, že ministerstvo vnitra neprodlouží cizinci povolení k pobytu za účelem zaměstnání, pokud jeho zaměstnavatel například nezaplatí silniční daň. "Možná je to nespravedlivé ve vztahu k cizincům. Ale zaměstnavatel už je nebude moci zaměstnávat, pokud bude dlužníkem," řekl Klučka.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.