Když byly Marion Maréchalové Le Penové dva roky, tak se společně se svým dědečkem, tehdejším šéfem protiimigrační Národní fronty Jeanem-Mariem Le Penem, objevila na předvolebních plakátech.

O dvacet let později se z Marion stala nejmladší poslankyně v moderních dějinách Francie.

Aktuálně patří sedmadvacetiletá Marion společně se svojí tetou, favoritkou na úřad francouzského prezidenta Marine Le Penovou, mezi nejvýraznější tváře Národní fronty.

Napětí u Le Penů

Mezi oběma ženami však panuje napětí. Mladší Marion je především v sociální oblasti mnohem konzervativnější. V tomto ohledu má blíže ke svému dědovi, který stranu v 70. letech založil.

"Bylo by hloupé, kdybych neřekla, že jsem ideologickým dědicem mého dědy," přiznala otevřeně v nedávném rozhovoru pro britský list Financial Times.

Staví se proti potratům nebo třeba sňatkům mezi homosexuály. Jednou prohlásila, že "sňatky osob stejného pohlaví otevírají dveře polygamii".

Minulý rok také vyvolala otevřený konflikt ve straně, když prohlásila, že by si ženy měly za potrat platit samy. Partaj pak oficiálně dementovala, že by to bylo součástí jejího programu.

Marion zároveň zcela nesdílí ekonomický program Národní fronty. Například nevystupuje proti volnému obchodu a není tak silnou zastánkyní ochranářské politiky jako její teta. I postoj k euru má dlouhodobě umírněnější.

vše o francouzských volbách

Francouzské prezidentské volby.Grafy, průzkumy, komentáře, názory. Vše na jednom místě.

Více zde

Mladá žena, která má ideologicky i lidsky velmi blízko ke svému dědovi, se veřejně nezapojila do konfliktu mezi ním a svojí tetou.

Marine, jež po něm v roce 2011 převzala vedení Národní fronty, s ním dlouhodobě vede spor o směřování strany.

Podařilo se jí očistit stranu od nálepky antisemitské a xenofobní partaje, kterou jí dal právě Le Pen.

Spor se vyhrotil loni, kdy byl Le Pen ze strany vyloučen. Marion svoji tetu ale veřejně nepodpořila.

Marion je nezkušená

Marine, která by se podle průzkumů měla bez problémů dostat do druhého kola nadcházejících prezidentských voleb, nedávno prohlásila, že Marion je nezkušená.

Na otázku francouzského tisku, jakou roli by měla případně sehrát v její vládě, odpověděla, že ministryni z ní neudělá. "Moje neteř? Je poslankyní, to stačí," odsekla Marine s tím, že jí nic nedluží.

"Ministryní? Je mi to jedno. Ale nezkušená? To přehání," řekla pak podle týdeníku Journal du Dimanche Marion svým blízkým.

A jaký vliv mohou mít postoje Marion na preference Národní fronty? Na jednu stranu dokáže poslankyně nalákat mladé Francouze. Podmanit si může i konzervativní voliče, které zklamal republikán Francois Fillon, jenž se aktuálně potýká se skandálem kolem fiktivního zaměstnávání své ženy.

Marion ale může současně odradit liberálnější voliče, kteří nesouhlasí s jejími výroky ohledně potratů nebo sňatků homosexuálů.

Francouzská média si pak všímají, že mladá Marion se v prezidentské kampani své tety neangažuje a spíše se drží v pozadí. Připravuje se raději na parlamentní volby, které se ve Francii budou konat letos v červnu.

Související